Instruktoři libereckých vojenských chemiků si vzájemně předávají zkušenosti

Vojenský prostor v Tisé na Ústecku obsadili instruktoři 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Trénují zde například i to, jak se svléknout pod vodou nebo vydržet šlapat vodu v maskáčích. Takové znalosti mohou v případě ohrožení zachránit život samotným vojákům i těm, kterým pomáhají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení instruktorů vojenských chemiků z Liberce u Tisé | Foto: Jan Bachorík

Nejde o obyčejné cvičení: vojenští instruktoři předávají v Tisé svoje zkušenosti dalším instruktorům. Každý je přitom specialistou na různý obor.

V Tisé se cvičí boj zblízka, vojenské lezení, přežití v tísni nebo vojenské plavání. O tom ví svoje vedoucí cvičení Jan Berger. Při záchraně vojáka využil to, co se naučil.

„Mně osobně se to stalo při výročním přezkoušení, protože jsem náčelník tělovýchovy, když jeden jedinec skákal do vody, ale neuměl vůbec plavat,“ popisuje svůj zážitek Jan Berger. Hlavní věc, kterou v takovém okamžiku vnímal, byla tíha odpovědnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení instruktorů libereckých vojenských chemiků přihlížel Jan Bachorík

Zvláštní disciplínou je pak svlékání pod vodou. Nelze u ní ale očekávat, že oblečení bude srovnané do komínku.

„Je to náročnější: musíte šlapat vodu, trvá to třeba 3 – 4 minuty, musíte si dávat pozor, abyste se nezamotal do těch maskáčů,“ popisuje úskalí disciplíny instruktor Honza. V případě, že se na oblečení či obuvi udělá uzel, nastává situace hodně problematická.

„Musíte se ponořit pod vodu a třeba přetrhnout tkaničku,“ doporučuje Honza, specialista na plavání.

Od rybníka ve vojenském prostoru se instruktoři libereckých chemiků vydali do skal u Tisé, kde je čekal výcvik slaňování i za účasti publika z řad turistů, kteří byli z jejich přítomnosti celkem zaskočení.

Cvičení instruktorů vojenských chemiků z Liberce u Tisé | Foto: Jan Bachorík

Výcvikem na skalách si prošel i instruktor Honza, kterého naopak zaskočila pozornost publika. Instruktor nejdříve radil kolegům se zachraňováním ve vodě a plaváním a nyní naopak v roli studenta procházel školením, jak nejlépe slanit. Právě předávání zkušeností je cílem cvičení.

„Každý voják musí zvládat základy a ti nejlepší potom cvičí a pracují jako instruktoři. Dokážou předávat zkušenosti a vést výcvik,“ vysvětluje mluvčí libereckých chemiků Vlastimila Cyprisová.

Instruktory čeká ještě jeden den cvičení a potom to nejdůležitější - předat zkušenosti dalším vojákům.


Zvětšit mapu

Jan Bachorík, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme