Intervaly v městské hromadné dopravě v Praze se přes léto prodlouží, některé linky se zruší

Od soboty se v Praze opět mění jízdní řády. S letními prázdninami v hlavním městě ubývá cestujících, a tak se intervaly mezi spoji prodlouží a některé linky se zruší. Cestující se musí připravit i na řadu výluk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Nejzásadnější výluka se dotkne obyvatel Dejvic, sídliště Červený Vrch a Veleslavína. Tramvaje číslo 8 a 20 skončí už na Hradčanské, 5 a 26 pojede na Špejchar a 25 na Pražský hrad. Důvodem výluky je stavba tunelu Blanka, prodloužení metra A a také oprava kolejí.

„Místo tramvají budou jezdit autobusové linky X20 s X26, jedna skončí na Dejvické, druhá pojede až na Hradčanskou. Ale hlavním náhradním způsobem dopravy bude určitě metro, které bude z tohoto důvodu posíleno,“ popisuje náhradní dopravu mluvčí Ropidu Filip Drápal a pokračuje:

„Mezi Dejvickou a Náměstím Míru budou ve špičkách pracovních dnů zavedeny vložené posilové spoje, takže interval zde bude dokonce ještě kratší než během školního roku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Anny Königsmarkové o prázdninových změnách v pražské městské hromadné dopravě

Dál budou pokračovat výluky v Holešovicích a ve Vršovicích. Už pravidelným prázdninovým opatřením je prodloužení intervalů mezi tramvajemi.

„U tramvají se prodlužují intervaly u páteřních linek ve špičkách pracovních dnů ze čtyř na pět minut, mimo špičky z pěti na šest minut. U ostatních tramvajových linek, které mají dvojnásobné intervaly, se ve špičkách prodlužuje z osmi na deset a mimo špičku, to znamená v pracovní dny dopoledne, z deseti na dvanáct minut,“ vysvětluje Drápal.

O 15 sekund se prodlouží i intervaly v metru, ale rozdíl nebude pro cestující tak viditelný. Přes léto nebudou logicky jezdit školní autobusové spoje.

Zároveň dochází k dalším trvalým změnám v provozu MHD. Zrušena je linka 148 z Podolské vodárny na Kavčí hory, kterou nahradí autobus číslo 121. Jezdit nebude ani 122 z Opatova do Hostivaře a 154 z Chodova na Jižní Město.

Mimo provoz zůstávají stále přívozy na severu Prahy. „Zatím jezdí linky P3 a P5 a zbylé přívozy by měly být zprovozněny v průběhu července,“ dodává mluvčí Ropidu Filip Drápal. Omezený provoz potrvá do začátku nového školního roku.

Anna Königsmarková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme