Ivančice řeší další osud historického Besedního domu. Možná vypíší referendum

Besední dům v Ivančicích, který slouží jako hotel i místo pro společenské a kulturní akce, potřebuje nákladnou rekonstrukci. Vedení města se rozhoduje, zda si historickou budovu ponechá a opraví ji, nebo jestli nabídne Besední dům k prodeji. Zvažuje dokonce, že kvůli budoucnosti objektu vypíše místní referendum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V místním referendu rozhodovali obyvatelé Toužimi o záměru vybudovat sociální centrum

V místním referendu rozhodovali obyvatelé Toužimi o záměru vybudovat sociální centrum | Foto: Jan Sokol | Zdroj: ČTK

Budova z konce 19. století stojí přímo v centru Ivančic, hned při vjezdu na hlavní Palackého náměstí. Besední dům už několik let vlastní město.

„Problém Besedního domu je ten, že to je jediný objekt tohoto druhu ve městě, jediný objekt, kde se dají pořádat velké kulturní a společenské akce a kde je jediný plesový sál,“ říká ivančický starosta Vojtěch Adam za KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Michal Záboj přiblížil rozhodování o osudu Besedního domu v Ivančicích

Město provozuje Besední dům prostřednictvím příspěvkové organizace, což ho stojí z rozpočtu necelé tři milión korun ročně.

„Měsíčně se tam platí jenom na zálohách na energiích přes sto tisíc, což tento objekt samozřejmě velmi diskvalifikuje v očích konkurence. Takže pokud by se to ukázalo jako ne příliš efektivní, tak k těm rozhodnutím by muselo přijít podstatně dříve. My se ale domníváme, že na základě projektu, který je zpracován, to efekt mít bude a bude prostor uvažovat v zastupitelstvu, co s tímto objektem dál,“ vysvětluje Vojtěch Adam.

Pro první etapu oprav našlo město 15 miliónů korun. Projekt počítá s výměnou rozvodů a oken v budově. Besední dům ale potřebuje další modernizaci a tím pádem i další desítky miliónů korun. A právě kvůli tomu teď vedení města uvažuje o vypsání referenda.

„Uvažujeme v některých chvílích, že bychom vypsali městské referendum o tom, zda Besední dům jako objekt provozovat dál jako záležitost města, nebo se pokusit skutečně o nějaký kvalitní pronájem nebo dokonce prodej této budovy. Protože je nutno si uvědomit, že když se člověk podívá na internet, tak není ve zvyku, aby město provozovalo takovéhle restaurační zařízení a zařízení tohoto typu vůbec,“ dodává starosta.

Besední dům vybudovala v roce 1890 tehdejší Občanská záložna. Od té doby je tato novorenesanční budova s bohatě vyzdobenými interiéry ve stylu secese centrem kulturního a společenského života. Kdy a jestli vůbec město referendum o její budoucnosti vypíše, zatím není jasné.

Michal Záboj, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme