Jablonecké bižuterii se opět daří. Je o ni zájem v tuzemsku i zahraničí

Během zlatých časů bižuterie v minulém století se v Jablonci nad Nisou pořádaly věhlasné veletrhy na výstavišti. Po revoluci se ale do Česka začaly dostávat šperky z východní Asie. Levnému zboží nebyla jablonecká bižuterie schopná konkurovat. A tak to ještě před pár lety vypadalo na totální krach regionálních tradic. Dnes se ale situace opět obrací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z veletrhu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Křehká krása | Foto: Šárka Škapiková

„Jsem unešená, že se snaží tady obnovit ty tradice, které už pomalu zanikaly, to si myslím, že je dobrý nápad,“ říká návštěvnice veletrhu Křehká krása, který skončil v Jablonci o uplynulém víkendu.

Čtyřdenní mezinárodní festival skla a bižuterie se konal letos podruhé a měl by se stát novou tradicí a navázat tak na slavné veletrhy na jabloneckém výstavišti v minulém století. Veletrh navštívily loni tři a letos čtyři tisíce návštěvníků, to je jasným důkazem, že o českou bižuterii je velký zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěších jablonecké bižuterie informovala reportérka Šárka Škapiková

„Predikce jak v užitkovém skle, tak v bižuterii je taková, že situace by se měla dál zlepšovat, firmám by se mělo spíše dařit než nedařit, dostali jsme se před krizi v roce 2008, což je z celosvětového pohledu věc neuvěřitelná,“ tvrdí historik Petr Nový a zamýšlí se nad příčinami úspěchu:

„Určitě je to velká tradice, velmi šikovná pracovní síla, technologická základna, velké množství inovací, dlouhodobá pověst, a třeba v barvách nemá česká bižuterie konkurenci.“
Svá slova dokládá příkladem z černého kontinentu, kde nechtějí žádné jiné než české korálky.

„Ve střední Africe se dodnes používá jablonecká bižuterie k tomu, že oni si naše korálky přetavují a vyrábějí si z nich svoje, takové velké korále s dírou, a když nakoupí korálky u konkurence, tak ty se tak dobře tavit nedají,“ popisuje Nový.

Zájem je v Africe i Rusku

A nejen Afričané nedají na českou bižuterii dopustit. Miluji ji třeba také v Rusku, kam se exportuje každoročně obrovské množství výrobků. Co především Rusy zajímá, ví předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček:

„Jednak se tam prodává typ bižuterie, která je dominantně z perliček, z rokajlu, to vychází z toho, že i ten rokajl se tam dneska hodně používá do nášivek, to je jeden směr obchodu. A druhý, to jsou velké, zajímavě designované věci, typicky na večerní použití, divadlo, bál, ale třeba také na maturity nebo jako dárek.“

A konečně české výrobky mají velký odbyt i v tuzemsku. „Pokaždé, když přijedu do Jablonce, tak mě to teda stojí hodně peněz, ale jsem milovnice bižuterie,“ říká návštěvnice veletrhu. České sklo a bižuterie jsou na tom tedy po letech krize zase velmi dobře.

Z veletrhu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Křehká krása | Foto: Šárka Škapiková

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme