Jablonecké bižuterii se opět daří. Je o ni zájem v tuzemsku i zahraničí

Během zlatých časů bižuterie v minulém století se v Jablonci nad Nisou pořádaly věhlasné veletrhy na výstavišti. Po revoluci se ale do Česka začaly dostávat šperky z východní Asie. Levnému zboží nebyla jablonecká bižuterie schopná konkurovat. A tak to ještě před pár lety vypadalo na totální krach regionálních tradic. Dnes se ale situace opět obrací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z veletrhu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Křehká krása | Foto: Šárka Škapiková

„Jsem unešená, že se snaží tady obnovit ty tradice, které už pomalu zanikaly, to si myslím, že je dobrý nápad,“ říká návštěvnice veletrhu Křehká krása, který skončil v Jablonci o uplynulém víkendu.

Čtyřdenní mezinárodní festival skla a bižuterie se konal letos podruhé a měl by se stát novou tradicí a navázat tak na slavné veletrhy na jabloneckém výstavišti v minulém století. Veletrh navštívily loni tři a letos čtyři tisíce návštěvníků, to je jasným důkazem, že o českou bižuterii je velký zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěších jablonecké bižuterie informovala reportérka Šárka Škapiková

„Predikce jak v užitkovém skle, tak v bižuterii je taková, že situace by se měla dál zlepšovat, firmám by se mělo spíše dařit než nedařit, dostali jsme se před krizi v roce 2008, což je z celosvětového pohledu věc neuvěřitelná,“ tvrdí historik Petr Nový a zamýšlí se nad příčinami úspěchu:

„Určitě je to velká tradice, velmi šikovná pracovní síla, technologická základna, velké množství inovací, dlouhodobá pověst, a třeba v barvách nemá česká bižuterie konkurenci.“
Svá slova dokládá příkladem z černého kontinentu, kde nechtějí žádné jiné než české korálky.

„Ve střední Africe se dodnes používá jablonecká bižuterie k tomu, že oni si naše korálky přetavují a vyrábějí si z nich svoje, takové velké korále s dírou, a když nakoupí korálky u konkurence, tak ty se tak dobře tavit nedají,“ popisuje Nový.

Zájem je v Africe i Rusku

A nejen Afričané nedají na českou bižuterii dopustit. Miluji ji třeba také v Rusku, kam se exportuje každoročně obrovské množství výrobků. Co především Rusy zajímá, ví předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček:

„Jednak se tam prodává typ bižuterie, která je dominantně z perliček, z rokajlu, to vychází z toho, že i ten rokajl se tam dneska hodně používá do nášivek, to je jeden směr obchodu. A druhý, to jsou velké, zajímavě designované věci, typicky na večerní použití, divadlo, bál, ale třeba také na maturity nebo jako dárek.“

A konečně české výrobky mají velký odbyt i v tuzemsku. „Pokaždé, když přijedu do Jablonce, tak mě to teda stojí hodně peněz, ale jsem milovnice bižuterie,“ říká návštěvnice veletrhu. České sklo a bižuterie jsou na tom tedy po letech krize zase velmi dobře.

Z veletrhu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Křehká krása | Foto: Šárka Škapiková

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme