Jak si užít město, napoví nová verze Zelené mapy Prahy

Jinou tvář Prahy ukazuje takzvaná Zelená mapa města. Lidem mimo jiné napoví, kde jsou podniky přátelské k rodinám s dětmi, nekuřácké kavárny. Ocení ji také třeba vozíčkáři nebo ti, kdo chodí rádi pěšky. Dnes vychází její aktualizovaná verze, představí ji sdružení AutoMat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa Prahy s dopravními informacemi | Foto: Google Maps, Český rozhlas

Zelené mapy slaví úspěch i ve světě, jejich přípravu zastřešuje síť Green Map se sídlem v New Yorku. Chlubí se jí už 800 měst. Pražská verze doporučuje například cesty přes parky, zelené koridory a pasáže, upozorňuje i na sídla neziskových organizací, obchody a podniky šetrné k životnímu prostředí.

Oproti své předchůdkyni nabyla na obsahu - upozorňuje na 600 míst, což je dvojnásobek původního počtu. V Praze přibyly nekuřácké restaurace, kavárny a čajovny.

„Lidé si to žádají, vyhledávají častěji nekuřácká místa. Před dvěma lety odstartoval i boom farmářských tržišť v Praze. Je to zájem o tu lokální šetrnou ekonomiku,“ říká Jakub Smolík z iniciativy AutoMat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktualizovanou Zelenou mapu Prahy se zajímala reportérka Eva Rajlichová

„Proto jsou ta nejlepší místa ta, okolo kterých jen rychle neprojedete. Jsou to místa, kde máte nějaký další zážitek, změnu rytmu. Najednou se to uklidní, nebo je to nějaký výrazný pohled. Mapa je věc, která má možnost, že najdete něco, co jste ani nečekali, že tam je. Pro mě jsou to třeba ta umělecká díla v mapě,“ myslí si kavárník Daniel Kolský.

Právě v jeho síti kaváren mamacoffee a Dobré čajovně bude Zelená mapa mimo jiné zdarma k dostání. Symbol plačícího oka označuje místa, která by mohla být k obyvatelům města mnohem přátelštější.

„My samozřejmě jednu takovou zónu máme, je to kolem staveniště Městského okruhu a nového trojského mostu. Snažíme se, aby po ukončení té stavby celá obrovská plocha, která je dnes neprostupná, se otevřela veřejnosti. Je tam hodně magistrátních pozemků, které by měly být využity pro sport,“ uvádí jeden z příkladů starosta Troji Tomáš Drdácký.

První vydání před dvěma lety mělo náklad 40 tisíc výtisků. Zelená mapa Prahy má i stejnojmenného online sourozence, který je navíc interaktivní a mnohem podrobnější.

Eva Rajlichová, Eva Presová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme