Jan Malý z ANO je novým starostou Jičína. Opozice volbu bojkotovala

V Jičíně ve středu zasedalo první povolební zastupitelstvo. Už při volbě starosty a místostarostů se jasně profilovaly kontroverzní názory koalice a opozice, které budou podle odhadů provázet celé volební období. Na koalici se domluvili zástupci ANO 2011, Sdružení pro Jičín, Volby pro město, ČSSD a TOP 09. V 21členném zastupitelstvu má koalice nejtěsnější většinu 11 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímo pod Valdickou bránou se rozkládá historické centrum. V dálce pak uvidíte také Prachovské skály | Foto: Václav Žmolík

Jedním z prvních bodů programu bylo volení počtu místostarostů. Koalice chtěla zachovat dva, opozice jednoho, a to jako úsporné opatření.

„Ono to takhle fungovalo před rokem 2012, kdy tady skutečně fungoval starosta a jeden místostarosta. Vyhlašujeme, jak budeme šetřit na radnici, a tohle by byl jeden z kroků, který by na radnici ušetřil,“ říká Petr Šindelář z Jičínského demokratického klubu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jičíně se poprvé sešlo nové zastupitelstvo. Volbu starosty i dalšího vedení sledovala reportérka Hana Novotná

To ale o jeden hlas neprošlo. Místostarosty se tak stali Petr Hamáček ze Sdružení pro Jičín a Jan Jiřička z Volby pro město. Stejně jako u ostatního hlasování, i zde se projevilo rozložení sil v zastupitelstvu – koalice má 11 hlasů, opozice deset.

Nejdramatičtější byla volba starosty, při níž celá opozice opustila sál. Vyhrál kandidát koalice Jan Malý z hnutí ANO 2011. Právě s tím ale nesouhlasila opozice, protože jejich kandidát dostal v komunálních volbách fakticky hlasů více.

A tak opustili sál ještě před samotnou volbou. Podle místostarosty Petra Hamáčka ze Sdružení pro Jičín šlo o vyřizování osobních účtů. „Myslím, že to není konfliktní ve smyslu opozice – koalice, o tom to není. Je to osobní,“ tvrdí.

Podle starosty Jana Malého z hnutí ANO 2011 se takové reakce daly čekat už dříve. A jaké jsou jeho priority pro Jičín? „Plán města, lokalita kasáren, autobusové nádraží, odpady, dotace, letní stadion, zimní stadion – a cestou míru,“ informuje.

Přes dramatický průběh prvního zasedání zastupitelstva se obě strany zavázaly co nejvíce spolupracovat.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme