Jaro je v přírodě časem rození mláďat i velkého úklidu

Jaro je v lesích obdobím klidu. Myslivce ale čeká práce. Budou například sčítat zvěř nebo uklízet okolo krmelců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvouroční selata | Foto: Wikipedia

„Bachyně v této době už mají selata, srnčí se připravují na kladení srnčat a bažanti se samozřejmě připravují v rámci toku na svatební rej, kdy kohout shání slepičky – těch má obyčejně osm nebo čtyři. A soupeří s tím druhým kohoutem, abych jich měl co nejvíce,“ říká myslivec Bohumil Bláhovec.

Pro myslivce teď začíná plánování. „Myslivecký rok začíná 1. dubna a končí koncem března. V rámci plánování je v únoru až březnu sčítání zvěře, které probíhá pro všechny části kraje, i pro stát stejně,“ doplňuje Bláhovec.

Přehrát

00:00 / 00:00

S myslivcem Bohumilem Bláhovcem mluvila redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá

Ještě před sčítáním se zvěř odčervovala. „Je to stanoveno kvůli tomu, že v té době by se nemělo střílet, zvěřina by se neměla dál konzumovat vzhledem k prostředkům, které se na odčervování používaly,“ dodává myslivec.

A také se uklízí. Jarnímu úklidu se nevyhne ani les. Lesáci dělají pravidelné prořezávky a myslivci pro změnu uklízí okolo krmelců. Odstraní zbytky potravy, kterou zvěř nezkonzumovala, a místo také pořádně vydenzifikují.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme