Jaroměř chce cyklistům nabídnout možnost čipování jejich kol

Desítky kol se každý rok ztratí ve východočeské Jaroměři. Letos o prázdninách stoupl počet ukradených bicyklů hlavně v okolí koupaliště, bazénu a vlakového nádraží. Radnice proto usiluje o získání dotace na čipový systém. Ten by měl pomoci policistům a strážníkům hledat ukradená kola pomocí čtecího zařízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cyklisté

cyklisté | Foto: Jan Rosenauer

Bezpečnostní zámek zloději podle policejního velitele v Jaroměři Jaroslava Červeného snadno překonají:

„Čím jsou dražší zámky, tím jednodušeji se rozdělají. Pachatelé mají pákové nůžky, rozstřihnou to, a jestli si koupíte zámek za 100 nebo 1000 korun, jsou schopní se do toho dostat a kolo odcizí,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na čipování kol, o které usilují i v Jaroměři, se zaměřila reportérka Kristýna Štanderová

Existuje ale řešení, které usnadní ukradené kolo najít. Je to například čipový systém Krimi stop:

„Čipy se namontují na jízdní kola, ten hlavní se dává do rámu. Na různá místa se potom nalepí mikročipy. A když policisté provádějí kontroly jízdních kol na cyklostezkách i v průběhu výkonu služby, stačí pouze čtečkou přejet okolo jízdního kola. Čtečka zaznamená mikročip a zjistí, kdo je majitelem kola,“ popisuje policejní velitel.

Radnice v Jaroměři chtěla umožnit i obyvatelům okolních obcí, aby se do programu mohli zapojit. Město na něj ale nemá peníze a podle Petry Hajpišlové, která zpracovávala podklady, o dotaci žádat nemohlo:

„Kdy jsme se tou myšlenkou začali zabývat, byla aktuální nabídka program Krimi stop, ale neměli jsme dostatek konkrétních údajů, aby se dotační žádost dala napsat. Dané dotační kolo už je pro letošní rok vypořádáno, myšlenku držíme, dokumenty jsme si schovali.“

„Uvidíme, jak v příštím roce budou ty údaje dostupné, abychom na to případnou dotační žádost byli schopni nakotvit,“ vysvětluje.

Strážníci volají po centrálním registru čipů

Čtečky čipů v Jaroměři by u sebe měli nejen policisté, ale také strážníci. Podle jejich velitele Ondřeje Mundla ale takový systém nebude fungovat stoprocentně, pokud ho bude využívat jen několik měst:

„Nám by strašně pomohlo, kdyby byl zavedený centrální registr těchto čipů, kdyby se to povedlo rozjet ve všech městech. Myslím, že by to mohlo řadu zlodějů odradit. A samozřejmě s tím musí být spojená i důsledná kontrola,“ dodává.

Kola čipují například ve Šternberku. V Českých Budějovicích lidé dostávají čipy dokonce zdarma. V Náchodě provozuje městská policie podobný systém:

„Majitelé dostanou na to kolo označení, je to neviditelná značka, kterou umí přečíst strážníci městské policie. Kromě toho město Náchod koupilo několik zabezpečených stojanů na kola,“ říká policejní mluvčí Eva Prachařová.

Obecně policie cyklistům doporučuje, aby svá kola neopouštěli a měli je na dohled.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme