Jaroměř vybírala asistenty prevence kriminality pro vyloučenou lokalitu Josefov

V Jaroměři-Josefově byli natolik spokojeni s výsledky působení asistentů prevence kriminality, že se přihlásili do druhého programu Ministerstva vnitra. To uvolnilo dotaci na 4 preventisty, kteří budou pracovat ve vyloučené lokalitě Josefov. Jaroměř bylo jediné město z Královéhradeckého kraje, které do programu vstoupilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asistenti prevence kriminality na kutnohorském hřbitově | Foto: Michal Trnka

Deset uchazečů výběrového řízení, 8 z nich Romové. Dva z nich pomáhali Městské policii už loni.

„Doplnili hlavně činnost u škol, záškoláctví a i přes docházení do rodin, kde byly problémové děti, se to vždycky setkalo s nějakým ohlasem, že to fungovalo,“říká jejich nadřízený Stanislav Cerman

Hlavním úkolem preventistů bylo hlídat u základní školy v Josefově, kde docházelo k šikaně i násilí. Tyto problémy odstranili. Podle policejního velitele Jaroslava Červeného další hlídka pomůže odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak v Jaroměři vybírají asistenty prevence kriminality, zjišťovala Kristýna Štanderová

„Protože komunita si rozumí se svými blízkými než s námi. Myslím si, že preventivní část před represí je důležitá a tímto způsobem se to dá určitě vyřešit,“ shrnuje Jaroslav Červený.

Komise vybrala k základnímu dvoudennímu vzdělávání 7 lidí. Z nich se pak 4 nejlepší stanou asistenty prevence kriminality v Jaroměři. Roman Kotlár je jedním z uchazečů.

„V první řadě bych chtěl pomoct naší romské komunitě, aby spěla k něčemu lepšímu, aby lidé uvažovali nad svými životy a snažili se v životě něco dokázat,“ přibližuje své poslání Roman Kotlár.

Vyučený kuchař-číšník má jasno: vidí hlavní problém v tom, jak žije Josefovská mládež.

Účinná je prevence v rodině

„Je to o tom, jak se rodiče postaví k výchově svých dětí. Tam je právě třeba začít, tam je největší problém, domluvit rodičům,“ dodává Roman.

Podle něj by hodně pomohlo komunitní centrum pro děti, kde by se s nimi pracovalo. Pokud se stane preventistou, dostane smlouvu do srpna příštího roku a také šanci něco změnit. A podle Tomáše Koníčka z Ministerstva vnitra se asistentům prevence kriminality otevírají i další možnosti.

„Asistent prevence kriminality bude v letošním roce plně profesionální místo. Bude ošetřeno i profesními zkouškami. Máme zhruba pět nebo šest asistentů prevence kriminality, kteří skončili a v současné době jsou připravováni v kurzu pro budoucí strážníky,“ konkretizuje Tomáš Koníček.

Asistenti prevence kriminality začnou v ulicích Josefova opět hlídkovat zhruba od května.

Kristýna Štanderová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme