Je světový den boje proti rakovině, nádorů stále přibývá

Dnešek je od roku 2000 světovým dnem boje proti rakovině. V České republice ročně onemocní touto zákeřnou nemocí na 80 tisíc lidí. V Královéhradeckém kraji se pak vyskytují zhruba čtyři tisíce nových případů nádorů za rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liga proti rakovině, den proti rakovině, kytička | Foto: Filip Jandourek

Nejčastější formou rakoviny jsou nádory kůže.

„Naštěstí jsou relativně dobře léčitelné a sledovatelné, takže ve statistikách se pak prakticky nezařazují,“ říká zástupce přednosty onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Milan Vošmik.

Často se diagnostikuje také karcinom prostaty u mužů a prsu u žen, nádor tlustého střeva a také plic, ale tam se podle Vošmika výskyt snižuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se zástupcem přednosty onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové doktorem Milanem Vošmikem vedla Lucie Valášková

Rakovině lze předcházet především zdravým životním stylem. „Omezení nedostatku pohybu, vyloučení kouření. To jsou všechny vlivy, které můžou mít vztah k rozvoji nádorového onemocnění,“ popisuje lékař.

Karcinomů přesto přibývá. Za 10 let stoupl počet nových zhoubných nádorů zhruba o třetinu.

„Naštěstí tento trend není sledován změnami v úmrtnosti, naopak můžeme sledovat pokles úmrtnosti,“ uzavírá Vošmik.

Simona Bartošová, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme