Jediný hořící koš v Praze zaměstná celou hasičskou jednotku. Vyjíždět k nim musí denně

Pražští hasiči musí denně zvládat desítky náročných zásahů u požárů nebo dopravních nehod. K závažným výjezdům ale neustále přibývají i takové, které jejich časem, silami i penězi spíše plýtvají. Prahu totiž dlouhodobě trápí žháři, kteří úmyslně zapalují plastové kontejnery a odpadkové koše. Někdy jsou na vině i nepozorní kuřáci, kteří do košů odhazují hořící nedopalky. Statisíce ročně na tom tratí také majitel kontejnerů, Pražské služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vandalové na Praze 6 zapalují kontejnery

Vandalové na Praze 6 zapalují kontejnery | Foto: Karolína Rezková

Z nudy, pro zábavu anebo jen z nepozornosti způsobují někteří Pražané velké škody.

K hořícím kontejnerům nebo zapáleným košům musí hasiči vyjíždět i několikrát denně. A každý požár odpadkového koše tak zbytečně zaměstná celou hasičskou jednotku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s hořícími koši informovala redaktorka Evelyna Kulíšková.

„I k požáru koše musí vyjet celá jednotka - jedna cisternová automobilová stříkačka, řidič a pět lidí. Jedná se o to, že v momentě, kdy by na jiném místě v Praze bylo toto družstvo potřeba, například u většího požáru nebo u dopravní nehody, tak musí být operativně všichni hasiči připraveni, byť ten koš hasí jeden dva džberovou stříkačkou," vysvětluje mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Menší hoření košů mohou podle ní půllitrem vody klidně vyřešit i sami občané. Rychlý zásah je totiž k nezaplacení. Oheň se jinak může snadno rozšířit dál do porostů, může poničit omítky domů a v ohrožení bývají také kolem stojící auta.

„Rozsáhlejší požár jsme vloni řešili v Praze 5, kde od dvou zapálených kontejnerů chytly tři osobní automobily,“ potvrzuje Adamcová.

Škody se tak mohou vyšplhat i do statisíců. S vysokým číslem se každoročně musí v tabulkách ztrát smiřovat také majitel kontejnerů a odpadkových košů, Pražské služby.

„Za rok nám průměrně shoří něco kolem 200 kontejnerů, škoda je asi 1,5 milionu korun. Jedná se nejčastěji o kontejnery na papír a na plasty. Samozřejmě jsme byli a jsme v kontaktu s policií, pokud se něco takového stane, ale není v našich ani v jejich silách uhlídat veškerá místa,“ říká mluvčí Julián Záhorovský.

Počmárané a zapálené kontejnery | Foto: Karolína Rezková

„Jediné, o co se pokoušíme, je, že na stanovištích tříděného odpadu, kde došlo k požárům vícekrát, se snažíme umístit kovový kontejner, který nepodléhá tolik tomu požáru jako ten plastový," dodává mluvčí.

Skutečnost, že chytit pachatele při činu je velmi složité, potvrzují i sami policisté.

„Máme ztížené dokazování. Hasičský záchranný sbor na místě ve většině případů vyloženě neurčí, že ta popelnice byla zapálená úmyslně, tudíž případ zůstává ve fázi zaevidování," vysvětlil postup policejní mluvčí Jan Daněk.

Dopadení žháře ale není snadné, ani když se úmysl prokáže.

„Loni v létě jsme jezdili ulici od ulice a chytali jsme člověka, který ty kontejnery zapaloval - jeden po druhém, vždycky o ulici dál. Ale ani tak se nám nepodařilo ho chytit," vzpomíná mluvčí hasičů Pavlína Adamcová s tím, že tady mohou pomoct pouze pozorní občané, kteří se stanou svědky vandalského řádění a událost včas ohlásí.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme