Jedna ze dvou základních škol v Jílovém u Prahy končí, rodiče žáků se bouří

Radnice v Jílovém u Prahy ruší jednu ze dvou základních škol. Kvůli nedostatku volných míst ji chce přestavět na mateřinku. Rodiče žáků se bouří. Situaci zvrátit už ale nemohou. Uzavření školy dali zelenou tamní zastupitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola Pod Školkou | Foto: Pavel Pavlas

41 žáků opustí chodby a třídy v ulici Pod školkou na konci června. Změnu vnímají rozpačitě, jako například prvňák Toník, kterému je sedm let.

„Chtěl bych být zároveň i tady, ale tam zas jsou noví kamarádi. Mně se líbí v obou školách. Blíž to mám sem. Tady bych chtěl zůstat. Ale tam je hodně výběrů tříd,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí zrušit základní školu v Jílovém u Prahy informoval repotér Pavel Pavlas

Podobné pocity má i desetiletý Tomáš, který chodí do čtvrté třídy. „Bude to špatně, ale jen polovičně, protože sem bych stejně chodil už jen rok,“ svěřuje se.

I přes to, že se děti na sebe usmívají a hrají si, je podle ředitelky Jitky Dupalové ve škole smutno. „Taková ukázka byla teď při slavnostním předávání pololetního vysvědčení, kdy tady bylo skutečně teskno a nemálo rodičů i dětí to oplakalo,“ popisuje.

Rodiče se snažili plán radnice změnit. Dokonce sepsali petici, kterou podepsalo 350 lidí. Nic nepomohlo. Zastupitelé zrušení školy odsouhlasili v polovině ledna. O práci kvůli tomu přijdou někteří učitelé i samotná ředitelka.

„Na této škole učím vlastně už od mateřinky 26 let, v základní škole je to 20 let, jsem tu od prvopočátků, takže je to vlastně takové moje dítě,“ říká Jitka Dupalová.

Učebna první třídy | Foto: Pavel Pavlas

Zdejší starostka Květa Halanová ze sdružení Nezávislí Jílovska rozhodnutí radnice brání. Místo školy vznikne školka. „Ten pavilon, který bude opuštěný, bude okamžitě přes léto přestavěn na mateřskou školu a tam by měla vzniknout další nová třída. Předpokládám, že tam bude asi 25 míst,“ tvrdí.

Při posledním zápisu do mateřinek muselo město kvůli nedostatku volných míst odmítnout zhruba 50 dětí. „Adekvátní náhradu pro školní děti máme. Máme velmi dobrou základní školu, není to nikde daleko, není to zhoršení, ale pro školkové děti náhradu nemáme,“ vysvětluje Halanová.

41 žáků tak bude od začátku nového školního roku chodit do mnohem větší školy v Komenského ulici. Podle některých protestujících rodičů se tam školáci nevejdou. To starostka Halanová odmítá: „První stupeň, ty třídy nejsou naplněné tak, aby do nich ty děti nemohly. Navíc školu ještě budeme zvětšovat, a zvláště pro druhý stupeň, kde by mohla místa chybět.“

Jestli si žáci zvyknou na nové prostředí, bude jasné na konci letošního roku.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme