Jedno z nejchladnějších míst na Vysočině zatím sníh nečeká

Sníh na Vysočinu v nejbližších dnech nepřijde. Taková je předpověď meteorologické stanice ve Svratouchu, nejchladnějším místě v kraji. Přitom ve stejné době před rokem už na polích ležel první sníh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veverka, sníh, zima, mráz | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Meteorologická stanice ve Svratouchu ve Žďárských vrších celoročně zaznamenává nejnižší teploty na Vysočině.

"Máme všechno automatické měření, kde nám jdou veškerá data do centrálního počítače a každou hodinu posíláme zprávu do Prahy, do centra. Tam pak můžou uživatelé informace využívat," řekl vedoucí stanice Luboš Paseka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Bartůnkové z meteorologické stanice ve Svratouchu ve Žďárských vrších.

Údaje stanice ve Svratouchu využívá i Český rozhlas. Meteorolog Luboš Paseka potvrdil, že teď už teploty klesají pod nulu.

"Dneska ráno byla minimální teplota 2,5 stupně a v 5 cm nad zemí bylo minus 0,5 stupně Celsia. Byl šedivák, jak se říká, šedý mráz," doplnil Paseka s tím, že na trávě se objevuje jinovatka.

Takové počasí je ve Svratouchu ve Žďárských vrších obvyklé. Sníh ale zatím meteorologové neočekávají.

"Nečekáme sníh, my jsme rádi, že ještě není," reagoval Paseka.

Loni začalo na Svratouchu sněžit 26. října, souvislá pokrývka byla o dva dny později. V roce 2011 ale začalo sněžit až 17. listopadu. Podle Paseky dneska nejde určit, jaká bude zima:

"Ty roky se střídají. První sníh tady bývá v polovině října, na začátku listopadu, zatím to není nic neobvyklého pro toto období."

K meteorologické stanici ve Svratouchu vede úzká klikatá cesta. V zimě mají její pracovníci problémy se do práce vůbec dostat. V místě totiž fouká silný vítr a silnici nikdo neudržuje.

"Takže buďto pěšky, brodit se sněhem nebo běžky. Jezdíme na lyžích, protože jiná možnost není. Musíme se sem dostat," vysvětluje Paseka.

Na otázku, kdy letos přijde první sníh, meteorolog Paseka kroutí hlavou. Podle něj by mohl sníh vyvěštit jen z křišťálové koule.

Nikola Bojčev, Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme