Jednou z příčin přemnožení divočáků je pěstování plodin pro bioplynové stanice, tvrdí myslivci

Boom bioplynových stanic je jedním z důvodů přemnožení divokých prasat. Tvrdí to někteří myslivci. Farmáři prý kvůli bioplynu pěstují enormní množství kukuřice a řepky, kde prasata nacházejí úkryt před lovci. Zemědělci takovou souvislost odmítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole u Humpolce

Pole u Humpolce | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Je to jeden z nejlepších úkrytů a plodin pro to prase. Teď, v současné době se nám začínají posunovat ta prasata z lesa do řepky, vydrží tam do slizně. Od sklizně řepky do sklizně kukuřice prostě budou v těch kukuřicích,“ říká Myslivec z Heraltic u Jihlavy Lubomír Dohnal.

Myslivci pak podle něj mají jen omezené možnosti, jak stavy prasat snížit. Opatření podle něj musí udělat zemědělci.

„Když ho neudělá zemědělec, tak ten myslivec ho prostě neuloví v té kukuřici, to nejde,“ dodává Dohnal.

Zemědělci se brání. Upozorňují třeba na fakt, že některá myslivecká sdružení prasata cíleně vykrmují. Za vysoké stavy také podle některých může mírná zima.

„Ta zvířata opravdu velice dobře přezimují, pochopitelně mají dost potravy – jak na polích, tak v lese. Přirozený nepřítel není žádný, a jestliže nemají žádného přirozeného nepřítele, tak se pomalu začíná jejich počet zvětšovat,“ myslí si šéf Školního statku Humpolec Jan Mácha.

Oba tábory, tedy myslivci a zemědělci, se už potkaly i u soudu. Třebíčský soud rozhodl, že za úrodu poničenou od divočáků mají budkovští myslivci zaplatit soukromému zemědělci v Oponešicích více než 50 tisíc korun. Myslivci se však odvolali. Nyní se čeká na rozhodnutí soudu vyšší instance.

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme