Jesenicko se vylidňuje, lidé odcházejí za prací mimo region

Na Jesenicku chybí kvalitní řemeslníci i kvalifikovaní odborníci. Nedostatek pracovních příležitostí nutí řadu lidí hledat si zaměstnání jinde. Jen za poslední čtyři roky opustilo okres bezmála 560 lidí. A letos je následují desítky dalších. V jiných částech kraje tento problém tak silně nevnímají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeseník radnice | Foto: Lukáš Bocan

Z jesenických vysokoškoláků se domů po škole vrací jen málokdo. Moc dobře vědí, že ve větším městě budou mít více příležitostí. A budují si kariéru právě tam.

29letá Ivona Orlová vystudovala inženýrskou geodezii. Dva roky pracovala na katastrálním úřadě v Jeseníku, skoro stejně dlouhou dobu už je v Praze, na stejném místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jesenicko trápí nedostatek kvalifikovaných odborníků, lidé odcházejí za prací mimo region. Podrobnosti v reportáži Andrey Švubové

Svou mámu i sestru z České Vsi ale pravidelně jednou za měsíc navštěvuje. Celé hodiny si pak hraje s malým synovcem i neteří.

„Největší problém, který jsem tady měla, bylo to, že jsem nemohla najít partnera, se kterým bych do budoucna mohla založit rodinu. Když jsem potom potkala přítele na svatbě mého bratrance, rozhodli jsme se, že půjdeme spolu do Prahy, že se odstěhuji za ním,“ vysvětluje své stěhování.

Finančně si Ivona moc nepomohla, tabulkové platy jsou všude srovnatelné. Aby si přilepšila, zvýšila si svou odbornost:

„Proto jsem si udělala úřední oprávnění, abych měla lepší start do soukromé sféry. V Praze je víc firem, takže je tam větší možnost a myslím, že je to tam i líp finančně ohodnocené.“

Praha Ivoně Orlové zatím k srdci moc nepřirostla. I proto se ráda vrací do svého rodiště. Smířila se ale s tím, že ve velkoměstě už zůstane natrvalo. Nové kamarády si hledat nemusí.

„Mám tam asi polovinu spolužáků z gymnázia. Nedávno jsme s na třídním srazu bavili kdo, kde jsme, tak půlka se ukotvila v Brně, půlka v Praze,“ popisuje.

Odliv inteligence trápí i jesenické podnikatele. Posteskl si předseda krajské hospodářské komory Bořivoj Minář. Sám žije v Jeseníku a situaci dobře zná.

„Mám tu informaci od kolegů z velkých firem. Když chceme najít někoho na vedoucí pozice, je to velká svízel. Lidé nemají základní dovednosti. Neumějí pracovat s počítačem, neumí žádný světový jazyk. To je jeden nedostatek a druhý je, že ochota se sebevzdělávat a být zajímavější pro zaměstnavatele, je celkem malá. To nás brzdí,“ přibližuje.

Řada mladých region opouští, ostatní obyvatelé stárnou a umírají. Obce se snaží rodiny udržet. Nabízejí jim výhodně pozemky, volnočasové aktivity, někde platí porodné nebo školákům cestovné. Často zbytečně. Z Jesenicka se za poslední čtyři vystěhovalo 557 lidí. A za 1. pololetí se jejich počet snížil o dalších 129. Nečastěji odcházejí mladí ve věku 25 až 34 let.

Více uslyšíte v předvolebním speciálu s Martinem Veselovským z Olomouckého kraje, dnes po 17. hodině na Radiožurnálu. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Andrea Švubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme