Jeseníky mají na svém kontě první smrtelný úraz lyžaře v sezóně

V Jeseníkách dnes zahynul 52letý lyžař. Po nárazu do sloupu u sjezdovky podlehl vážnému zranění. Záchranáři se ho přes hodinu snažili oživit, bohužel marně. Neštěstí se stalo ve skiareálu Miroslav v Lipové Lázních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový skiareál Kouty v Hrubém Jeseníku by se měl v příštích letech dále rozrůstat | Foto: Václav Žmolík

52letý muž nebyl nezkušeným lyžařem. Údajně se vyhýbal jinému sportovci. Manévr ale asi nezvládl a vylétl ze sjezdovky, kde narazil do sloupu umělého osvětlení.

Na místo vyrazili záchranáři z Jeseníku, později přistál u svahu i vrtulník. Obě posádky se přes hodinu střídali v resuscitaci, lyžař ale nakonec zemřel.

Podle lékařů utrpěl velkou ránu a zřejmě došlo k masivnímu krvácení do hrudní a břišní dutiny. Přesnou příčinu budou znát až po pitvě.

Vážných nebo smrtelných úrazů na horách přibývá. Včera se v Orlických horách vážně zranil desetiletý lyžař. Spadl na černé sjezdovce.

Na Horské Kvildě na Šumavě zase zemřel asi 55letý běžkař. Našli ho turisté, kteří se ho snažili oživit. Ani přivolaným záchranářům se muže nepovedlo přivést zpět k životu.

HS v Jizerských horách posílí služby

Horská služba v Jizerských horách posílí na Silvestra služby. Záchranáři totiž očekávají víc zásahů. Povoláni jsou další muži v Bedřichově, na Ještědu a Jizerce.

Úrazy jsou podle náčelníka Horské služby Jizerské hory Reného Mašína většinou spojené s požitím velkého množství alkoholu a bujarými oslavami hned po půlnoci.

„Občas se stane, že nějaká třaskavá hmota bouchne lidem v ruce. Dále jsou to pády a zlomeniny dolních i horních končetin. Občas někdo volá a postrádá někoho, kdo se nevrátil na chatu, kde měl být.“

Poslední víkend letošního roku přijely do hor tisíce lyžařů. Provozovatelé areálů například v Krkonoších a Orlických horách jsou s návštěvností spokojeni. Na Železnorudsku na Šumavě jsou i všechny ubytovací kapacity plné.

Na sjezdovkách leží převážně technický sníh. Horší podmínky mají někde běžkaři.

Ivana Bernáthová, Andrea Švubová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme