Jeseníky zasypal další sníh, riziko lavin roste

V Jeseníkách je viditelnost na cestách poměrně špatná, vítr se tam už ale uklidňuje. Kdo vyráží do hor, určitě ocení i sněhové řetězy. Od středních poloh stále chumelí. Horská služba vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První sníh | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Do rána napadlo až 15cm nového sněhu, celkem napadalo za poslední dny zhruba 50 centimetrů. Od středních poloh zůstává na posolených vozovkách kaše. Na silnicích udržovaných inertně je ujetá vrstva sněhu s posypem.

Řidiči musí počítat se stejnými problémy v dopravě jako včera. Každou chvíli uvízne pod kopcem kamion, který nemůže vyjet nahoru. Buď počká na sypače, nebo na někoho, kdo ho vytáhne.

Cestáři všechny motoristy vyzývají k větší ohleduplnosti. Řada z nich zbytečně spěchá, a když narazí na sypače, předjede ho. To se jim ale nemusí vyplatit. Naposledy takový šofér skončil po sto metrech v příkopě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lavinovém nebezpečí v Jeseníkách informovala v Dopoledním Radiožurnálu reportérka Radiožurnálu Andrea Švubová

Kvůli přívalům sněhu pád lavin. Horská služba tam ráno vyhlásila třetí lavinový stupeň z pětibodové stupnice. Návštěvníky hor varuje, aby se nepouštěli nejen do lavinových katastrů, ale i do ostatních míst mimo turisticky značené cesty. Třetí lavinový stupeň dnes vyhlásili záchranáři také v Krkonoších.

Orkán Andrea stále řádí nad Českem

Číst článek

Vítr zeslábl a zdaleka nedosahuje intenzity jako včera. Výrazně se zlepšila i viditelnost. Stále ale sněží a sníh se ukládá do nestabilních závějí či převějí.

Vlivem větru vznikají tak až matr a půl vysoké závěje. Sníh se ukládá hlavně na závětrných svazích, kde vytváří na starém sněhu nestabilní vrstvu. Podle zástupců horské služby jde o nejzrádnější situaci. Pro turisty je vstup do rizikových oblastí zakázán, varování platí i pro skiaplinisty a snowboardisty, kterým hrozí v závějích volného terénu zapadnutí.

Od včerejšího dopoledne je mimo provoz železniční trať na Šumpersku z Hanušovic do Starého Města. Podle Pavla Hally ze Správy železniční a dopravní cesty bylo v plánu zprovoznit trať do půl jedné.

Běžecké trasy jsou buď zaváté, nebo místy vyfoukané. Rolby a skútry se snaží stopy upravit tak, aby byly na víkend připravené.

Andrea Švubová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme