Jeskyňáři objevili v Býčí skále unikátní chodbu, dovnitř chodí jen v ponožkách
Jeskyňářům se v Moravském krasu podařil mimořádný objev. V Býčí skále v Josefovském údolí našli dosud neznámou asi stometrovou chodbu, která dostala název Kočárová. Dostat se k ní ale vůbec není jednoduché. Navíc uvnitř se jeskyňáři musí vyzout.
Jak potvrzuje vedoucí speleologické skupiny Býčí skála Jiří Svozil, cesta až ke Kočárové chodbě není pro běžného návštěvníka. Vyžaduje totiž řádnou průpravu jeskyňáře.
„Museli bychom se plazit asi 180 metrů opravdu velmi úzkými chodbami nebo druhá varianta, museli bychom jít přímo aktivním tokem Jedovnického potoka, což znamená brodit se zhruba po pás poměrně studenou vodou. A na konci je dóm a ve stropě potom jsou komíny, do kterých vedou lana, po kterých bychom museli šplhat asi 60 metrů nahoru,“ popisuje.
Jeskyňáři objevili v Býčí skále novou chodbu. Zajímal se o ni reportér Michal Záboj
Projití nového objevu trvalo jeskyňářům pět hodin. Ale stálo to za to. Postupně se před nimi objevila asi metr široká a až pět metrů vysoká chodba zakončená prostorným dómem. To vše s bohatou krápníkovou výzdobou, která objevitele doslova vyzula do ponožek.
„Abychom nepošlapali právě tu výzdobu, třeba ty sintrové náteky po podlahách a podobně,“ doplňuje Jiří Svozil.
Jeskyni Býčí skála před sto 150 lety proslavily objevy pravěkého obětiště a bronzové sošky býka, které učinil badatel Jindřich Wankel. Odkrytí Kočárové chodby odborníci označují také za mimořádné, i když podobné objevy se dají v Moravském krasu čekat i do budoucna.
„Takové ty lehce dostupné objevy už v minulosti objeveny byly a dneska se objevují jeskyně, které mají třeba zasuté vchody, zasedimentované chodby. Je tam potřeba udělat značnou fyzickou práci, ale pořád tam ty velké možnosti objevů jsou,“ podotýká Antonín Tůma ze správy chráněné krajinné oblasti.
Zvětšit mapu