Jih Moravy i sever Čech duní výbuchy. Hasiči odstřelují ledové kry na Svratce a Jizeře

Od Svratky pod Tišnovem se od rána ozývají mohutné exploze. Hasiči tam pokračují v odstřelování ledových bariér v korytě řeky. Kry by totiž mohly způsobit, že by se řeka rozlila mezi domy a podniky. Pyrotechnici odstřelují ledové kry také na řece Jizeře v Dolní Sytové na Semilsku. Nevšední a nebezpečná podívaná přilákala k odstřelům řadu diváků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstřel ledových ker na Jizeře | Foto: Eva Malá

Každých padesát metrů jeden odstřel, to je dnešní plán práce hasičů u řeky Svratky mezi Tišnovem a nedalekou Březinou. Specialisté umístí nálože pod led, poté musí všichni do bezpečné vzdálenosti. Výbuch ohlásí světlice.

Cílem je uvolnit stovky metrů koryta a hlavně ledový zátaras, který je teď pod Tišnovem.

Zda se to stihne dnes a kolik odstřelů bude potřeba, nelze podle střelmistra odhadnout. Voda je kolem Svratky u Tišnova místy rozlitá jenom na loukách. Domy, továrny ani jiný majetek podle hasičů aktuálně ohrožen není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odstřely ker na Svratce a Jizeře sledují reportéři ČRo Eva Malá a Vladan Dokoupil

Pyrotechnici odstřelují ledové kry také na řece Jizeře v Dolní Sytové na Semilsku. Místy jsou tam až třímetrové ledové bariéry. Jednotlivé ledy jsou tlusté až půl metru. Proběhly zde už tři odstřely, ale ledová masa stále drží. Kry jsou totiž přimražené ke dnu.

Na místo má také proto dorazit speciální bagr s dvacetimetrovým ramenem.

Policie všechny důrazně žádá, aby se Dolní Sytové vyhnuli. Hrozí tam nebezpečí úrazu. Led není čistý a jsou v něm kameny.

Vladan Dokoupil, Eva Malá, Matěj Skalický, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme