Jihlava má jednu z nejdražších záchytek v zemi. 4 tisíce ale zaplatí jen čtvrtina lidí

Jihlavská záchytka je jednou z nejdražších v republice. V celém kraji je jenom jedna. Pokud se na Vysočině opijete a skončíte tam, připravte se, že ráno vás bude nejen bolet hlava. Vystaví vám i účet s cenou 4 tisíce za noc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protialkoholní záchytná stanice - ilustrační foto | Foto: FN Na Bulovce

Cenu za pobyt na protialkoholní záchytné stanici určil kraj, který má povinnost záchytku zřídit. Do ceny se započítávají náklady na dopravu, vyšetření a případné ošetření. K tomu se připočítávají peníze na platy personálu, nájem a provoz stanice.

O stovku víc než na záchytce vyjde v Jihlavě noc už jen v prezidentském apartmá v hotelu. Nejdražší záchytku měli dlouhé roky v Kroměříži. Před šesti lety si za jednu noc přespávající opilci sáhli do kapsy pro skoro 13 tisíc korun. Cena šla ale dolů a dnes si účtují jen 750 korun.

Většina lidí nicméně za nocleh na záchytce nezaplatí. Přímo na místě zaplatí jen každý desátý člověk. Služby města Jihlavy se u ostatních domáhají toho, aby zaplatili.

„Dostanou takzvané uznání dluhů a mají 14 dní na to, aby dlužnou částku zaplatili. Pokud neučiní ani tak, tak to po nich vymáháme právní cestou,“ upřesnil jihlavský radní za ODS Martin Málek.

Jenže i přesto dostane provozovatel peníze jen od čtvrtiny lidí. Od většiny se nedaří peníze vybrat nebo prostě nemají čím zaplatit. Jeden rekordman mezi neplatiči přespal na záchytce skoro stokrát.

Provoz protialkoholní záchytné stanice vyjde kraj ročně na skoro pět milionů korun, ale jen něco přes milion se podaří vybrat od nocležníků.

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme