Jihlavskou pobočku BKB vede propagátor plyšáků na služebnách policie

Od tohoto týdne má Bílý kruh bezpečí pobočku i v Jihlavě. Obětem trestných činů tam pomáhá Antonín Křoustek s pozoruhodným životním příběhem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý kruh bezpečí

Bílý kruh bezpečí | Foto: Bílý kruh bezpečí

Byl 31 let policistou, aby se nakonec začal starat o znásilněné, napadené nebo pozůstalé po obětech trestných činů trochu jiným způsobem. Právě on je průkopníkem ledních medvědů na policejních služebnách.

Do modra laděná příjemná místnost s gaučem a křesly působí trochu jako obývací pokoj. Poradna v budově Globusu se otevřela na začátku tohoto roku. Předcházely tomu ale zhruba roční přípravy.

Sehnat vybavení a hlavně tým asistentů, právníků a psychologů, kteří budou práci pro lidi v tísni dělat bezplatně a ve svém volném čase, není žádná legrace. Pan Křoustek měl jasno: chtěl pomáhat, ačkoli Jihlava není jeho rodné město.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vznik nové pobočky Bílého kruhu bezpečí v Jihlavě sledovala Olga Štrejbarová

„Já jsem Znojmák. Vystudoval jsem tady průmyslovku a tady jsem se seznámil s manželkou, která pochází z Jihlavy. A oni právě ti Jihlaváci i Znojmáci si klepali na hlavu, jak jsem mohl vyměnit víno za brambory. Jsem tady ale spokojený a jsem tady rád,“ směje se Antonín Křoustek.

Jednatel jihlavské pobočky byl 31 let policistou a následně vyučoval na jihlavské policejní škole. Mladý kolektiv pana Křoustka bavil a naplňoval. A tak nyní, při práci pro Bílý kruh, se k němu dále vrací.

Za poslední dva měsíce objel spoustu středních škol, kde tisícovce studentů pomáhal najít vztah k policii. Založil totiž také občanské sdružení Nebojte se policie. Při své práci se Křoustek opírá o silné rodinné zázemí.

Antonín Křoustek - Bílý kruh bezpečí Jihlava | Foto: Olga Štrejbarová

V první den působení jihlavské pobočky Bílého kruhu bezpečí si k nim našli cestu a důvěru hned dva lidé, kteří přišli pro pomoc. „Byla to ohrožená osoba domácím násilím, která sice věc hlásila už předtím na policii, ale přesto se obrátila na naši poradnu s radou, jak zvládnout situaci,“ popisuje první setkání Antonín Křoustek.

„V ten den jsme měli další kontakt: pozůstalí po oběti závažného trestného činu, kdy ta traumatizace té oběti je natolik závažná, že opravu je potřeba věnovat jí maximální čas a pozornost,“ říká o druhém případu jednatel jihlavské pobočky Bílého kruhu bezpečí.

Bílý kruh bezpečí varuje, že roste počet lidí, kteří nechtějí trestný čin oznámit policii

Číst článek

Antonín Křoustek je navíc průkopníkem bílých medvědů u nás. Když se vrátil ze zkušené z Holandska, kde byla policejní stanice vybavená hromadou bílých plyšových medvědů, chtěl je do Jihlavy taky.

Měli pomáhat a nakonec i pomáhaly dětem, které přišly k výslechu třeba s maminkou bezprostředně po napadení otcem. Snižovaly trauma dětí a vlastně i matek. Stejně jako v případě dětí nalezených nebo jinak ztracených mezi denní realitou a nastalým zmatkem. V této aktivitě mu pomohl právě Bílý kruh bezpečí.

Olga Štrejbarová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme