Jihlavští strážníci obchází před Dušičkami hřbitovy. Kvůli zlodějům i vandalům

Hřbitovy v Jihlavě navštěvují v období před Dušičkami také strážníci městské policie. Ve dne i po setmění hlídají, aby se z hrobů nic neztrácelo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na hřbitově se kvůli blížícím se Dušičkám uklízí | Foto: Michal Trnka

V sedm hodin večer vyráží strážníci Jiří a Petr na pravidelnou obchůzku jihlavského ústředního hřbitova. Svou práci dělají už řadu let. Za tu dobu sice zloděje dušičkových předmětů nepřistihli, zážitků ze hřbitova mají přesto dostatek.

„Je to rok zpátky, kdy nám lezli zespoda přes hřbitov, přes oplocení do chatek. Tam chtěli ukrást starou litinovou vanu. Vlastně jsme je tam vyrušili,“ vzpomíná Jiří. Jindy je zase překvapil perfektně vybavený cyklista, který se na kole vydal mezi hroby.

„Občas něco objevíme sami, něco nám nahlásí občané, když přijdou na hřbitov a zjistí, že jim někdo poškodil hrob. Lidé, protože přes den nemají čas, si někdy zkracovali cestu přes plot, aby tady mohli položit kytičku nebo věnec. A pak to bylo pro ně dost trapné, když byli přistiženi, jak lezou přes plot ze sídliště,“ dodává jeho kolega.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Bartůňková vyrazila se strážníky na obhlídku hřbitova

Cestu osvětlují svíčky hořící na pomnících, občas strážníci někam zamíří kuželem baterky. Hlídka kontroluje také brány a zámky u místní kaple. Nakonec Jiří s Petrem opouští areál bočním vchodem.

Obhlídka ústředního hřbitova trvá asi půl hodiny. Jihlavští strážníci pravidelně kontrolují také hřbitov Na Kalvárii. Letos se zatím nesetkali s žádnými krádežemi ani vandalstvím.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme