Jihočeši budou řešit problém s eurodotacemi

Jihočeský a Plzeňský kraj se znovu pokusí vyřešit situaci kolem projektů z páté výzvy regionálního operačního programu Jihozápad. Prostřednictví videokonference se dnes hodinu před polednem sejde výbor Regionální rady aby rozhodl, zda má šéfka rady, hejtmanka Milada Emmerová podepsat smlouvy na již schválené projekty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Výbor by měl definitivně rozhodnout, jestli se mají smlouvy - nebo alespoň ty bezproblémové - podepsat, nebo zda se celá pátá výzva zruší. Projekty, které uspěly a na dotaci mají nárok, však ve většině případů již běží. Nedodání peněz by tak zkomplikovalo finanční situaci mnoha obcím a sdružením.

Na Radu regionu soudržnosti Jihozápad už podalo žalobu biskupství v Českých Budějovicích, které má za to, že je mu dotace protiprávně odpírána. Rada je podle něj nečinná. Jihočeský hejtman Jiří Zimola to ale popírá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihočeský hejtman Jiří Zimola byl hostem Ranního intrewiev

„Rada je velmi aktivní, ale s ohledem na rozporuplná stanoviska nemůžeme rozhodnout tak rychle, jak bychom si sami představovali,“ řekl Zimola s tím, že není jisté, jestli se dnes rozpory podaří odstranit.

„Jednou z variant je přebodování všech projektů v páté a šesté výzvě. Další možností je podepsat smlouvy u přibližně sto dvaceti projektů, které jsou ministerstvem financí označovány za bezproblémové a ostatní projekty přebodovat,“ uvedl jihočeský hejtman.

Podepsání smluv s úspěšnými žadateli o eurodotace ale brání policejní vyšetřování. Dvěma vedoucím pracovníkům úřadu hrozí 12 let vězení za to, že podle policie ovlivňovali výběr projektů, které měly na eurodotace dosáhnout.

Policie se případem kolem rozdělování dotací na jihozápadě Čech dál zabývá a vzhledem k tomu, že jde o administrativně náročnou kauzu, nelze zatím odhadovat, kdy vyšetřování skončí.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme