Jihočeši stále více třídí odpad. Přesto jsou pod celorepublikovým průměrem

Jihočeský kraj je co do třídění odpadu na devátém místě v České republice. V současné době se na jeho území nachází již 16 tisíc kontejnerů na tříděný odpad. Bohužel ale nejsou v mnoha případech stoprocentně využívány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

třídění odpadu

třídění odpadu

„Obcí, které netřídí, je opravdu už málo. V rámci jihočeského kraje se vejdeme do pěti,“ říká Lenka Pravdová, regionální manažerka společnosti EKOKOM.

Problém však podle ní je, že lidé stále plnohodnotně nechápou důležitost třídění. Týká se to přitom i vedení obcí.

Významnou roli pak hrají turisté, kteří jsou na třídění zvyklí a místním připomínají, že je recyklace důležitá.

V Jihočeském kraji nejvíce třídí odpad obyvatelé Vimperka a také jeho spádových obcí. Prokázaly to i výsledky soutěže s názvem „Jihočeši třídí odpad", ve které Vimperští zvítězili už potřetí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o třídění odpadu v jižních Čechách připravila redaktorka ČRo Jitka Cibulová-Vokatá

Mezi menšími obcemi a městy se na prvních příčkách umístily Borová Lada, Putim a Planá nad Lužnicí.

"Lidé pochopili, že třídění má smysl, že se jim to vrátí ekonomicky a nezaplní se jim skládka. Asi čtyři roky držíme poplatek za odpady na 492 korunách, ani letos nebudeme zvyšovat,“ vysvětluje úspěchy Vimperka vedoucí odboru životního prostředí Josef Kotál.

Zmíněná cena je podle jeho slov reálná a náklady dokáže pokrýt. Město proto nemusí doplácet. Vimperk přitom nenechal nic náhodě a zaměřil se na výchovou.

"Před několika lety jsme začali s projektem, kdy jsme na školní chodby umístili kontejner na třídění. Sázíme i na to, že nejvíc vychovají dospělé jejich děti. Když táta hodí tu petku do klasické popelnice a dítě ho napomene, tak se zastydí a příště to už neudělá,“ říká Kotál.

Jitka Cibulová Vokatá, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme