Jihočeská komorní filharmonie chce opravit foyer a kavárnu. Brání jí petice i smlouva s nájemcem

Posluchače Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích vítají malé foyer a zakouřená kavárna. Důstojnějšího zázemí se měli dočkat už před měsícem a půl, stále se ale nic neděje. A to i přesto, že filharmonie má na rekonstrukci peníze i studii. Někteří stálí hosté kavárny totiž sepsali proti její nové podobě petici. Problém je i s nájemcem kavárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šálek kávy (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Mně se tady hrozně líbí, je tu takové domácké prostředí. Jako pro kuřáka je pro mě také docela důležité, že si můžu dát u kávy v klidu cigaretu a odpočinout si,“ svěřuje se Barbora z Vodňan.

Opačného názoru jsou ale předplatitelé Jihočeské komorní filharmonie.

„Šatna, to je opravdu neskutečné. Když se začne, je tam taková fronta, že další příchozí se sem ani nedostanou. Když se skončí, fronta stojí až na schody a nemáte si kde obléknout kabát,“ stěžuje si Ludmila Zapletalová z Českých Budějovic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihočeská komorní filharmonie chce opravit foyer a kavárnu, brání jí však petice i smlouva s nájemcem kavárny. Více Romana Lehmannová

I když by abonenti důstojnější podobu foyer a kavárny uvítali, vedení Jihočeského kraje, který je zřizovatelem filharmonie, opravy zastavilo.

Důvodem byly nejen protesty stálých hostů, ale také smlouva s nájemcem kavárny, která je podle ředitele Jihočeské komorní filharmonie Otakara Svobody nevýhodná a hlavně téměř nevypověditelná.

„On (nájemce kavárny, pozn. red.) nás takzvaně drží v šachu tím, že má v ruce smlouvu, kterou s ním někdo podepsal, která je pro Jihočeský kraj a filharmonii absolutně nevýhodná, a my to chceme změnit,“ říká Svoboda a pokračuje:

„Uděláme tady krásnou novou kavárnu a ten, kdo si ji pronajme, vzejde ze soutěže, která bude mít postavené podmínky tak, aby odpovídaly realitě - že ležíme v centru města a je tu zvýšený oběh lidí, kteří chodí na koncerty. Nemůže tady zůstat nájem 13 tisíc plus 7 tisíc za energie, vždyť je to směšné.“

Jihočeský kraj proto plánovanou rekonstrukci filharmonie za 1,5 milionu korun odložil na příští rok. Do té doby vyprší výpovědní lhůta současnému nájemci.

Kdo a proč podepsal s provozovatelem kavárny nadstandardně výhodnou smlouvu a proč vedení filharmonie vadí současný kavárník natolik, že kvůli němu nezačala s opravou? Poslechněte si publicistický pořad Bez obalu dnes v 15.30.

Simona Bartošová, Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme