Jihočeská KSČM bude řešit budoucnost krajského radního Kučery

Jihočeští komunisté se dnes poradí o budoucnosti krajského radního Václava Kučery. Tento týden vyplulo na povrch, že Kučera za totality spolupracoval se Státní bezpečností. Sloužil také u Pohraniční stráže. Jihočeští komunisté jsou v koalici s ČSSD. Hejtman Jiří Zimola z ČSSD očekává, že Kučera ve funkci radního skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský úřad Jihočeského kraje | Foto: Filip Víšek

Státní bezpečnost vedla současného krajského radního Václava Kučeru pod krycím jménem Jan Zeman. S hodností rezidenta patřil k nejvýše postaveným spolupracovníkům.

Jihočeští komunisté zatím odmítali další kroky komentovat. Jasno by mělo být už dnes. Hejtman Jiří Zimola z ČSSD si přeje Kučerův odchod z vedení kraje, o ukončení koaliční spolupráce ale zatím neuvažuje.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ale jde o účelovou kampaň proti radnímu Kučerovi.

„O jeho činnosti a jeho popularitě svědčí to, že je čtvrté volební období starostou Horní Stropnice, tři volební období byl v krajském zastupitelstvu, a myslím, že je to účelová kampaň proti němu.“

„Protože se bojí, zejména ti, kteří neměli šanci v nějakých zmanipulovaných zakázkách, že bude stejně striktní na kraji, jako byl v obci, aby nebyly zneužívané veřejné peníze,“ myslí si Filip.

Složení zastupitelstva Jihočeského kraje | Foto: ČTK

Emoce vyvolává i radní za KSČM v Karlových Varech

Na výsledek dnešního jednání s napětím čekají studenti i další občané, kteří si komunistu Kučeru na hejtmanství nepřejí. Podobně na tom byli před týdnem obyvatelé Karlovarského kraje. Tam se ale krajského radního Václava Sloupa z KSČM opozici odvolat nepodařilo.

Osobnost náměstka hejtmana Karlovarského kraje Václava Sloupa z KSČM vyvolává emotivní politické diskuze řadu měsíců. Veřejnosti se nelíbí zejména to, že Václav Sloup za minulého režimu pracoval jako politruk u roty Pohraniční stráže. A dnes je náměstkem hejtmana odpovědným za školství.

K odchodu navíc Václava Sloupa nedonutily demonstrace ani tlaky opozičních zastupitelů. A bývalý pohraničník sám odstoupit nehodlá.

„Ani nemám důvod odstoupit. Protože zatím jsem nedostal prostor k tomu, abych předvedl, jestli odbor zvládnu, nebo nezvládnu. Slyším jenom výkřiky, že bych měl odstoupit,“ říká náměstek.

Václava Sloupa ve funkci podržela krajská koalice komunistů a sociálních demokratů. To ovšem znamená jediné: protesty budou pokračovat.

„My můžeme říct jednoznačně, že tlak budeme navyšovat i nadále a že to rozhodně panu Sloupovi nedáme zadarmo.“

Křesla náměstka odpovědného za školství se i tak komunisté v Karlovarském kraji rozhodně vzdát nechtějí.

Zdeněk Trnka, Věra Pfeifferová, Martin Pokorný, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme