Jihočeská univerzita má nové unikátní pracoviště polární ekologie

Nové Centrum polární ekologie v Českých Budějovicích umožní propojení terénního a laboratorního výzkumu Arktidy. Moderně zařízené laboratoře a přednáškový sál za devadesát milionů korun jsou jediným pracovištěm svého druhu v České republice. Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity ho otevírá dnes v deset hodin dopoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál Jihočeské univerzity | Foto: Jihočeská univerzita

„Máme tady laboratoře, kde jsme zaměření na botaniku, na mikrobiologii. Takže tady máme přístroj, který nám umožňuje dělat experimenty s organismy, které pochází z Arktidy, měřit jejich fyziologické reakce a studovat, čím jsou organismy žijící v Arktidě jiné než organismy žijící u nás,“ popisuje smysl centra polární ekologie Jihočeské univerzity jeho vedoucí Josef Elster.

Výzkum vědcům umožní nejenom moderní přístroje, ale také zvláštní místnosti, kde dokážou nasimulovat arktické prostředí nejseverněji položené české výzkumné stanice na Svalbardu.

„Když přivezeme nějakou rostlinku nebo nějaký organismus, můžeme je tady pěstovat a dívat se, jak reagují na změny,“ dodává Elster.

Nové prostory budou využívat vědci, studenti, ale také veřejnost. Kromě výzkumu se zde budou totiž konat také semináře a přednášky.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme