Jihočeská univerzita má rok od roku více studentů ze zahraničí

Loni studovalo na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích 400 zahraničních studentů. Jejich počet rok od roku vzrůstá. Přijíždějí většinou prostřednictvím programu Erasmus. Někteří jen na jeden semestr, jiní volí i celé studium.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti na přednášce

Studenti na přednášce | Foto: Jihočeská univerzita

Marta Buggiová z italské Padovy tu studuje anglickou literaturu a lingvistiku. Na přednášce našla kamarádku, která jí začala pomáhat.

„Martě jsem ukázala, jak to chodí v menze, v knihovně, jak si může nabít studentskou kartu a podobné věci, které potřebovala,“ říká Marie Šimková.

Společně se zaregistrovaly v mezinárodním studentském klubu, který funguje pod hlavičkou Jihočeské univerzity. Vede ho Martina Balzarová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Jihočeské univerzitě byl o zahraničních studentech natáčet reportér Martin Pokorný

„Program je určený hlavně zahraničním studentům, ale my se i v tomto akademickém roce snažíme trochu víc otevřít veřejnosti, zapojit víc i místní studenty, abychom tu trochu zbořili hranice. Organizujeme proto akce, které jsou přístupné komukoli,“ popisuje Balzarová.

Když se podíváme do statistik, najdeme v nich Velkou Británii, Finsko, Francii, Kanadu, Řecko, Maďarsko, Indii, Itálii, Nizozemsko a Turecko.

„Máme tu devět Turků, ale ono jich tu bude víc, tohle jsou statistiky podle programu Erasmus,“ doplňuje Andrea Augustinová z oddělení pro zahraniční vztahy Jihočeské univerzity. Právě tam najdou studenti z cizích zemí pomoc.

„Pokud jsou to studenti v rámci Evropské unie, je to mnohem jednodušší, protože tam není žádná vízová povinnost. Pro ně v podstatě je potřeba přijmout přihlášky, rozdělit na fakulty, zajistit studijní plán a ubytovací přihlášky, pokud by chtěli být ubytováni na kolejích.“

Areál Jihočeské univerzity | Foto: Jihočeská univerzita

Proč jít studovat právě do Českých Budějovic, ptám se Marty Buggiové.

„Protože mě zajímá česká kultura a věděla jsem, že je tu dobrá anglistika, proto jsem si vybrala tuhle univerzitu.“

Rozdíl oproti Padově je podle ní velký. Filozofická fakulta totiž sídlí v moderní budově.

„Někdy je to u nás dobré, když si člověk uvědomí, že tam působil Galileo Galilei, ale není jednoduché se pořád přesouvat mezi různými budovami.“

Za oborem nebo jménem

Zahraniční studenti sem často jedou studovat biochemii nebo i rybářství. Někteří zůstávají jen pár semestrů, jiní volí například celé magisterské studium, říká Andrea Augustinová.

„Tohle už jsou pak studenti, kteří jdou po určitých oborech nebo dokonce jménech, která ve vědě něco znamenají. Možná ani netuší, kam jdou, prostě míří za jménem nebo oborem. A pak jsou třeba mile překvapení, jak to tu máme hezké a jak je tu dobře.“

Většina přednášek pro zahraniční studenty je vedena v angličtině, někdy i v jiných jazycích.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme