Jihočeské divadlo ocenilo nejvýraznější umělecké výkony uplynulého roku

Jihočeské Thálie – tedy Ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena – převzali včera na slavnostním večeru umělci Jihočeského divadla. V oboru činohra znovu zazářila Věra Hlaváčková a Martin Kupka, v taneční oblasti odborníci ocenili Cristinu Porres Mormeneo a Petera Róvó. Denisa Posekaná získala cenu v oboru loutkohra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Hlaváčková ztvárnila roli svérázné Blanche ve hře Tramvaj do stanice Touha | Foto: Jihočeské divadlo, Petr Neubert

Mimořádné jevištní výkony v uplynulém roce hodnotí odborníci, ale také diváci. Včerejší udílení takzvaných Jihočeských Thálií se neslo v roztomile popleteném duchu. Herci Jihočeského divadla - Věra Hlaváčková a Martin Hruška - tentokrát v rolích moderátorů se na pódiu dopouštěli drobných faux pas.

Těžko říct, která z nich byla připravená a která improvizovaná, ale celý večer nakonec vyzněl lehce zmateně, avšak velmi vtipně a odlehčeně. Oficiální ceremoniál se tak vyhnul velké nudě, která občas podobné večery provází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Pavla Kuchtová zachytila čerstvé dojmy držitelů jihočeských Thálií

Velkou zásluhu na tom měla právě Věra Hlaváčková, která si nakonec z pódia odnesla i Jihočeskou Thálii za roli Pasquy v inscenaci Dekameron: „Jsem ráda, že to mám za sebou, protože uvádět takový večer je strašně náročné a člověk je pak z toho úplně vyčerpaný a pak se z té ceny ani neraduje, protože úplně zapomene, že ji má. Ale já se z ní teď velmi raduji,“ řekla.

Kněze Bartolomea ve stejné inscenaci přesvědčivě ztvárnil Zdeněk Kupka, odborná porota tedy přisoudila Jihočeskou Thálii za mužský herecký výkon v činoherní kategorii právě jemu. V baletním oboru nejvíce zaujali odborníky tanečníci v inscenaci Romeo a Julie, konkrétně Cristina Porres Mormeneo coby Julie a Peter Rovó jako Merkucio.

Umělecké ceny se rozdávají také v oboru loutkohra. Ne poprvé a zřejmě ne naposledy třímala v rukou okřídlenou sošku múzy Thálie z dílny akademického sochaře Tomáše Prolla Denisa Posekaná: „Já jsem moc ráda, je to třetí v pořadí, jsem šťastná, že ji mám,“ radovala se.

Verdiho opera Rigoletto přinesla krásné pěvecké příležitosti Janě Šrejmě Kačírkové a Alexandru Beňovi. Oba získali jak cenu odborné poroty, tak cenu diváků.

Každoročně se při Jihočeských Tháliích uděluje také Cena Českého rozhlasu České Budějovice za rozhlasové herectví. Letos ji získala Taťána Kupcová za roli desetileté holčičky v rozhlasové pohádce Král trpaslíků.

Nejoblíbenější inscenací roku 2012 se mezi diváky stal retromuzikál Škola základ života.

Pavla Kuchtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme