Jihočeské Hvožďany chtějí kulturní dům. V sousedních Netolicích neví, co s ním

Místo rekonstrukce chátrajícího hostince postaví město Vodňany v osadě Hvožďany nové společenské centrum za miliony korun. Příklad z nedalekých Netolic, kde dvě desetiletí nevědí, jak využít kulturní dům, vodňanskou radnici neodradil. Lidé z Hvožďan i ze sousedního Újezdu odmítají, že nové kulturně-společenské zařízení je přepych. Hrdě ukazují místo, kde se budou setkávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kulturní dům v Netolicích | Foto: Václav Malina

„Tady by se mělo začít stavět, jak je ten nános těch vyšších trav. Je tu mokřejší oblast, budou tam muset být nějaké technické zabezpečení a úpravy, které to umožní,“ ukazuje místo na zelené louce člen osadního výboru Hvožďany Jiří Faktor.

Město Vodňany původně chtělo opravit hostinec v Újezdě. Uvolnilo by na to půldruhého milionu korun. Osadní výbory Hvožďan a Újezdu se ale domluvily, že bude lepší postavit úplně nové společenské zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stavět kulturní dům je pro mnohá města přežitek, vodňanské Hvožďany ho ale plánují vybudovat. Zajímal se Václav Malina

„Varianta bývalé hospody se nám nelíbila. Okolo je tu málo místa, třeba kvůli umístění dětského hřiště. A z hlediska stavu je to stará, mokrá hospoda, která má sklepy, kde stojí voda,“ zdůvodňuje rozhodnutí osadních výborů Faktor.

V rozpočtu města Vodňany je 4,5 milionu korun na nový kulturně společenský dům. O jeho využití vodňanský místostarosta Milan Kodádek nepochybuje.

„Nemáme z toho strach, protože to víceúčelové zařízení je koncipované tak, že by tam měly být sdružovány děti, mládež, organizace. Měly by se tam pořádat společenské zábavy. Hlavně třeba hasiči jsou natolik aktivní, že to dostatečně využijí,“ říká.

Zatímco Vodňanští chtějí společenské zařízení postavit, v nedalekých Netolicích ho možná zbourají. S využitím kulturního domu si nevědí rady celá desetiletí. Ani současný starosta Vladimír Pešek to zatím netuší. „Prodej, nájem, nebo demolice,“ zběžně nastiňuje, co s budovou nakonec asi bude.

Zatímco v Netolicích tak možná koncem roku rozhodnou o demolici kulturního domu, lidé z Újezdu a Hvožďan se budou radovat z nové společenské budovy.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme