Jihočeskou vesnicí roku se staly Chelčice, část odměny za prvenství pošlou i do Putimi

Chelčice na Strakonicku se staly Vesnicí roku 2013 v jižních Čechách. Hodnotící komise navštívila celkem 36 obcí a poté rozhodla o prvenství Chelčic. Ty také podle tradice včera hostily slavnostní ceremoniál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnicí roku 2013 se v jižních Čechách staly Chelčice. Na snímku ze slavnostního vyhlášení ministr pro místní rozvoj ČR František Lukl, starosta Chelčic Jiří Iral a hejtman kraje Jiří Zimola | Foto: Jihočeský kraj

Chelčice obsadily první místo v soutěži po 13 letech již podruhé. Komise ocenila mimo jiné zachování venkovského způsobu života, spolkové vyžití, ale třeba i citlivou rekonstrukci bývalé farní sýpky, terapeutickou dílnu pro zdravotně postižené či projekt zaměřený na efektivnější nakládání s odpady.

Kromě zlaté stuhy, která od včerejška zdobí obecní prapor, získají Chelčice od Jihočeského kraje odměnu půl milionu korun. Starosta Jiří Iral (TOP 09) oznámil, že celá prémie za vítězství nezůstane v obci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chelčicích natáčel redaktor Václav Malina

Část dostane občanské sdružení Putimáček, které se v jedné z nejvíce povodněmi postižených obcí věnuje práci s mládeží.

„Část jsme tedy věnovali na dobročinné účely a zbytek té částky využijeme k financování investičních záměrů, které obec má už v letošním roce rozjeté, a nad rámec schváleného rozpočtu jsme museli udělat nějaké rozpočtové změny,“ poznamenal starosta.

Peníze podle něj půjdou například na komunikace v obci či na zvýšené náklady v mateřské škole.

Jak uspějí Chelčice v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2013, vyhlásí hodnotící komise v polovině září v Luhačovicích.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme