Jihočeský kraj podá žalobu na Správu NP Šumava

Vedení Jihočeského kraje oznámilo, že zvažuje podání žaloby na Správu Národního parku Šumava a ministerstvo životního prostředí. Správa parku prý totiž nerespektuje kraj jako instituci, která by se měla vyjadřovat k regionálním záležitostem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumavská příroda | Foto: Správa NP a CHKO Šumava

„Chceme jako Jihočeský kraj podat návrh Ústavnímu soudu na zrušení právních předpisů, které vydala Správa Národního parku a CHKO Šumava a stanovuje se jimi na sedmi vybraných částech území Šumavy zvláštní prvky ochrany přírody,“ potvrzuje hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mezi Jihočeským krajem a Správou Národního parku Šumava mluvili na Radiožurnálu hejtman Jiří Zimola a ředitel parku František Krejčí.

„Jihočeský kraj není proti tomu, aby byl v národním parku na určitých územích omezován vstup z důvodů ochrany přírody. Máme ale zato, že toto omezení by mělo být provedeno na základě zákona a v souladu se zákonem. Mělo by to být řádně a věcně zdůvodněno, například co je předmětem té zvýšené ochrany. Případně by to mělo být i časově vymezeno,“ pokračuje Zimola.

Podle jihočeského hejtmana jde o kompetenční spor: „Nejsme proti ochraně přírody, chceme si ale konečně vyjasnit, na jakých principech Národní park Šumava stojí. Už osmnáct let Národní park nestojí na zákonném základu, ale pouze na nařízení vlády. Je načase, stanovit si kompetence kraje. My máme zato, že kraj by měl mít možnost do všech zásadních opatření Národního parku mluvit.“

Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí s hejtmanem ale nesouhlasí: „Já v tomto případě žádný kompetenční spor nevidím. Zákon o ochraně přírody jasně definuje způsob omezování vstupu touto formou do některých vybraných částí národních parků. Přesně podle tohoto zákona jsme postupovali s tím, že kraj má možnost se odborně a věcně k těmto věcem vyjadřovat v rámci Rady Národního parku Šumava. Zástupce Jihočeského kraje je dokonce předsedou této Rady.“

„Správa Národního parku a ministerstvo životního prostředí kraj vůbec neberou na vědomí. Chovají se tak, jako by žádné kraje neexistovaly,“ dodává jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„Mám určité manažerské zadání, jak mám řídit Národní park Šumava a snažím se být v tomto oboru co největší profesionál. Proto postupujeme striktně podle zákona. Pouze v některých případech jdeme nad rámec zákona o ochraně přírody. Řešit tento spor není v mé kompetenci, nejsem zákonodárce,“ reaguje ředitel Krejčí.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme