Jihočeský kraj řeší, co s letištěm v Českých Budějovicích bez dotací z EU

Jihočeský kraj aktuálně řeší, jak dál s letištěm. Musí totiž výrazně slevit ze svých velkolepých plánů vybudovat z bývalého vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic regionální civilní vzdušný přístav. Kraj počítal se stamiliony z evropských, peníze ale nepřitečou. Dnes dostanou celou kauzu na stůl jihočeští zastupitelé. Čáru přes rozpočet udělala kraji Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD). | Foto: Tomáš Adamec

Projekt na modernizaci letiště prošel sice úspěšně úskalími dotačního schvalování, komise ale před nedávnem vyslovila pochybnosti o životaschopnosti záměru. A vzkázala na jih Čech, že peníze nebudou. Kraj ale letiště chce, a tak se bude muset bez slíbených více než 400 milionů obejít.

„Sdělení Evropské komise neznamená konec plánů. Posouvá nás to na jinou cestu, ale směřujeme ke stejnému cíli,“ říká hejtman Jiří Zimola.

„Nebudeme plánovat výstavbu nového terminálu, ale budeme hledat zdroje tak, abychom některou z budov, kterou na letišti máme, mohli přebudovat na dočasný terminál, aby splňoval veškeré požadavky odbavení,“ upřesňuje ředitel letiště Ladislav Ondřich, čeho se redukce plánů zřejmě dotkne nejvíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčel Ivan Mls

Skutečnost, že by se z Českých Budějovic mohlo létat do světa, přitom ale lidé přijímají rozporuplně.

Kraj teď bude hledat strategického partnera, který by mu místo evropských fondů s budováním letiště pomohl.

Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme