Jihočeský kraj se brání klidovým zónám na Šumavě žalobou

Jihočeský kraj podá žalobu k Ústavnímu soudu. Rozhodli o tom na svém dnešním jednání zastupitelé. Žalobou se chce domoci, aby bylo zrušeno sedm nařízení, kterými Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava stanovila na sedmi vybraných místech takzvané klidové zóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojmezná | Foto: Správa NP a CHKO Šumava

Podle kraje jdou tyto kroky nad rámec zákona o ochraně přírody a krajiny. „V žádném případě jihočeský kraj není ten, kdo by chtěl jakkoli omezovat ona nařízení a likvidovat klidové zóny,“ řekl Českému rozhlasu hejtman Jiří Zimola a vysvětlil:

„My jen soustavně poukazujeme na to, že ministerstvo životního prostředí a park dosud nevzali v potaz, že existují regionální samosprávy, že tady od roku 2000 existují krajská uspořádání a že by se s námi na základě zákona o krajích a příslušného paragrafu číslo 15 mělo konečně jednat. Tímto podáním k Ústavnímu soudu chceme dokázat, že park a ministerstvo se chovají protizákonně, když vydávají nařízení bez předchozího projednání s krajem.“

Už dříve Radiožurnálu ředitel Správy národního parku František Krejčí řekl, že podle něj park postupuje v souladu se zákonem.

Žaloba má pomoci ke spolurozhodování

Exhejtman a krajský zastupitel Jan Zahradník míní, že podání žaloby je velmi významný krok, kterým se kraj snaží domoci podílu na rozhodování o této části Šumavy.

„Ústavní soud v nedávné době ukázal, že se zabývá celým spektrem různých problémů. Tedy i tato velmi precedenční záležitost, tj. vydávání takovýchto různých opatření, správou parku a ministerstvem bez patřičného právního podkladu je věc, která by ho měla zajímat,“ uvedl Zahradník.

Podle něj krok, který navrhuje zastupitelstvo, by mohl alespoň znovu vrátit zpátky kraj a samosprávu do hry ve věci jednání se správou parku a s ministerstvem.

Vyhlášené klidové oblasti, kvůli kterým kraj podává žalobu u Ústavního soudu, se rozkládají na části území Smrčiny, části území Trojmezné a části území Vltavského luhu. Zbylé čtyři oblasti leží na Plzeňsku.

Ivan Mls, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme