Jihočeský kraj se hodlá postarat o památník Jana Žižky v Trocnově

Jihočeský kraj si zřejmě převezme zchátralou národní kulturní památku Památník Jana Žižky v Trocnově na Českobudějovicku. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových rozhodl o bezúplatném převodu před několika dny a dnes budou mít poslední slovo zastupitelé Jihočeského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeský kraj | Foto: Jihočeský kraj

O správu nad nemovitostmi za 7,5 miliónu korun neměli zájem památkáři, ani nedaleké Borovany. Jedná se o kamennou sochu Jana Žižky, odkryté základy dvou bývalých dvorců, roubenou studnu, Žižkův kámen nebo muzeum. Právě tam by se podle radního Františka Štangla mohly odehrát první změny k lepšímu:

"Samozřejmě je třeba nějakým způsobem oprášit a trochu doplnit expozici, která je nevyhovující a samozřejmě potom bychom chtěli nechat zpracovat nějakou kvalitní představu o tom, jak by celý areál měl být provozován, kvalitní libreto té budoucí výstavy a podle toho potom v průběhu dvou let zřídit novou expozici."

V památníku se počítá i s opravou plotů nebo novou výmalbou. Uvažuje se, že by to mohla být zajímavá praxe pro šikovné řemeslníky z krajem zřizovaných učilišť.

Petra Matoušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme