Jihočeští celníci našli při kontrole auta přes 100 ještěrů a hadů

Téměř stovku ještěrů a čtrnáct jedovatých hadů odhalili při silniční kontrole v Českých Velenicích celníci. Podle odhadů by se dala zvířata, jejichž odchyt ve volné přírodě zakazuje mezinárodní úmluva CITES, prodat za desítky tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeští celníci zajistili hady a ještěry | Foto: Celní správa ČR

„Případ, svého druhu na jihu Čech ojedinělý, šetří českobudějovičtí celníci jako podezření z trestného činu neoprávněné zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ říká mluvčí jihočeských celníků Vladimír Pešek.

Na zvířata narazili jihočeští celníci minulý týden náhodou, když na Jindřichohradecku prováděli kontrolu na silnicích. Objevili ve voze Škoda Octavia, která projížděla Českými Velenicemi.

„ Ve vozidle se kromě řidiče nacházely další dvě osoby české národnosti, jejichž chování bylo celníkům podezřelé, a proto přistoupili ke kontrole vnitřních a zavazadlových prostor. Následné zjištění bylo překvapující. Celníci objevili velké množství živočichů,“ uvádí mluvčí.

Celníci na případu spolupracují s Českou inspekcí životního prostředí. Její pracovníci určili, že celkem 14 jedovatých hadů je druhu Cerastes cerastes (zmije rohatá) a dalších 99 živočichů je druh Uromastyx ornata - Trnorep zdobený (statný ještěr se zavalitým tělem, velkou hlavou a silnýma nohama).

Jihočeští celníci zajistili hady a ještěry | Foto: Celní správa ČR

Jan Kopřiva, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme