Jihomoravská zdravotnická záchranná služba snižuje počet sanitek s lékařem

V Jihomoravském kraji bude ode dneška jezdit méně záchranářských sanitek s lékařem. Doktor ale bude připravený, a pokud záchranáři zjistí, že ho na místě potřebují, okamžitě vyjede. Automaticky pak k případu vyrazí, pokud půjde o stav pacienta popsaný v indikačním kritériu číslo jedna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové sanitní vozy | Foto: Iveta Záleská

„Pod tím indikačním kritériem číslo jedna se skrývá stav, kdy pacient v bezvědomí nedýchá, pacient v bezvědomí bez hmatného pulsu, bolesti na hrudi, jsou to i mimořádné události, to je také indikační kritérium číslo jedna,“ vysvětluje zástupce ředitele Rudolf Zvolánek.

Vedení Jihomoravské zdravotnické záchranné služby zdůrazňuje, že nelékařští záchranáři jsou schopní provést takřka všechny úkony nutné pro záchranu života. Dokážou také na místě posoudit, jestli si je někdo neplete s běžnou lékařskou pohotovostí.

„Bohužel občané si nás pletou s výjezdovou složkou LSPP a mnohdy požadují po nás tyto služby. My jsme tady ze zákona z toho důvodu, že zachraňujeme život. Chřipka a bolesti hlavy, k tomu tu opravdu nejsme,“ varuje Zvolánek.

„Pokud jsme k takovému výjezdu vysláni, z logiky věci plyne, že můžeme chybět jinde, kde bychom potřeba byli, potom může dojít k tragédii,“ dodává Rudolf Zvolánek.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme