Jihomoravský kraj a město Brno založí spolek, který má pořádat MotoGP

Jihomoravští i brněnští zastupitelé schválili založení spolku, který má od příštího roku pořádat závody Velké ceny motocyklů. Jestli ale v Brně padesátiletá tradice mistrovství světa zůstane, ještě není jasné. Poslední slovo bude mít promotér série Grand Prix, španělská společnost Dorna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grand Prix 2014 na Masarykově okruhu | Foto: Automotodrom Brno

Jihomoravští zastupitelé dnes schválili založení spolku pro pořádání Grand Prix jednomyslně a bez diskuse.

Zasedání brněnských zastupitelů oproti tomu trvalo téměř dvě hodiny. Návrh nakonec prošel nejtěsnější většinou hlasů.

„Vyjednávání kolem bylo hodně. Už se to táhne takřka dva měsíce a dnes to prošlo těsnou většinou jednoho hlasu. Pro byli zastupitelé ANO, Žít Brno, lidovců, TOPky a jeden člen nebo členka Strany zelených,“ popsal náměstek brněnského primátora Matěj Hollan z hnutí Žít Brno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihomoravský kraj a město Brno založí spolek, který má pořádat MotoGP. Mluvil o tom náměstek primátora Matěj Hollan z hnutí Žít Brno

V novém spolku, který by od příštího roku shromažďoval peníze z veřejných rozpočtů, mají zasednout zástupci Brna, Jihomoravského kraje, jihomoravské Centrály cestovního ruchu a Turistického informačního centra města Brna.

Peníze na startovací poplatek by tak nadále nezajišťoval brněnský Automotodrom, který dluží desítky milionů korun za letošní a minulý ročník.

„Spolek si bude na jednotlivé věci, jako je zajištění cateringu, prodeje vstupenek a samotného okruhu formou výběrových řízení objednávat jednotlivé služby. Nebude to tak, že by město nebo kraj najímaly desítky pracovníků, ale budeme jednotlivé dodavatele soutěžit,“ vysvětlil Hollan.

Valachová se sejde se zástupci Dorny

Jednání o budoucnosti Velké ceny ale nekončí. O víkendu se se zástupci promotéra sejde ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

Tématem budou dluhy, které česká strana vůči španělské firmě má. V současné době se částka pohybuje kolem 110 milionů korun. Bez jejich vyrovnání příští rok v Brně Velká cena nebude.

„Aby nově vzniklý spolek uzavřel smlouvu s Dornou, tak je potřeba vyřešit závazky za roky 2014 a 2015. Pokud se to MŠMT podaří vyřešit, tak asi nic nebrání tomu, aby se závody motorek jely i v příštích letech,“ vysvětlil Matěj Hollan.

Na Velkou cenu letos 20 milionů

Podle jihomoravského hejtmana z ČSSD Michala Haška teď kraj nemůže brněnský automotodrom dotovat kvůli jeho předlužení.

„Co se týká peněz vyčleněných přímo v krajském rozpočtu schváleném na letošní rok, je tam 20 milionů na Velkou cenu,“ řekl Hašek.

„Dostal jsem za úkol společně s koaličním partnerem a s ředitelkou krajského úřadu projednat v následujících třech dnech možnosti poskytnutí těch peněz přímo společnosti Dorna,“ dodal.

Masarykův okruh v Brně - Grand Prix silničních motocyklů | Foto: Michal Jindra

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme