Jihomoravský kraj povede v příštích čtyřech letech levice, rozhodli voliči

Ve volbách do krajského zastupitelstva v Jihomoravském kraji zvítězili sociální demokraté s 27 procenty hlasů. Za nimi pak následují komunisté s téměř 18 procenty a křesťanští demokraté se 17 procenty. Do krajského zastupitelstva se dostali ještě ODS s necelými deseti procenty hlasů a koalice TOP 09 a Starostové pro Jihomoravský kraj s bezmála šesti procenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně probíhá 36. sjezd ČSSD, Michal Hašek | Foto: Filip Jandourek

V Jihomoravském kraji přišlo k volbám necelých 38 procent voličů a rozhodli jednoznačně. Kraj má příští čtyři roky řídit levice. Lídr sociálních demokratů a v minulém volebním období hejtman kraje Michal Hašek pro to má jednoduché vysvětlení.

„Lidé hlasovali na protest proti vládě, protože ani ČSSD, ani KSČM, ani KDU-ČSL není zastoupena v centrální vládě,“ říká Michal Hašek.

Podobně situaci vidí i lídr jihomoravských komunistů Vojtěch Adam a samozřejmě ho výsledek těší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky krajských a senátních voleb v Jihomoravském kraji zhodnotila redaktorka Zuzana Kopuletá

„Voliči v Jihomoravském kraji dali jednoznačně přednost směru doleva. Posilujeme o šest mandátů, což z deseti na šestnáct znamená významný nárůst,“ připomněl Vojtěch Adam.

Jiří Crha, jednička na kandidátce jihomoravské ODS, je výsledkem této strany evidentně zklamaný, a to nejen v rámci kraje. I on ale vidí příčinu na celostátní úrovni. Nepřipouští, že by důvodem mohly být místní záležitosti.

„Je to neúspěch nejen v Jihomoravském kraji, ale v celé republice. Je to dáno celospolečenskou náladou,“ konstatuje Jiří Crha.

Naopak lidovci jsou s výsledkem voleb velmi spokojení. Oproti předchozím krajským volbám sice ztratili, podle Davida Macka je to ale nutná daň za kroky, na který se museli v minulém volebním období jako součást krajské koalice podílet.

„Myslím vzhledem k tomu, jakou jsme nesli odpovědnost na kraji za velmi nepopulární resorty, kde bylo potřeba do toho v mnoha případech říznout, tak si myslím, že můžeme být relativně spokojeni,“ vysvětlil David Macek.

Výsledky krajských voleb v Jihomoravském kraji:
1. ČSSD (27,01 %)
2. KSČM (18,65 %)
3. Křesť.demokr.unie-Čs.str.lid. (17,03 %)

A jak výsledky hodnotí sami Jihomoravané? Samozřejmě podle toho, zda je výsledek odpovídá jejich volbě.

V Jihomoravském kraji se ve dvou obvodech se také konaly senátní volby.

Na Břeclavsku získal v prvním kole 26,5 procenta hlasů sociální demokrat Jan Hajda. Ve druhém kole se utká s komunistickým kandidátem Zdeňkem Tesaříkem, kterého v prvním kole podpořilo 18 procent voličů.

V Brně se proti sobě postaví dvě ženy: Eliška Wagnerová za Stranu zelených s téměř 27 procenty hlasů a sociálně demokratická kandidátka Stanislava Slavíková.

Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

Zuzana Kopuletá, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme