Jince na Příbramsku mají koupací biotop, koupaliště s přírodní úpravou vody

V Jincích na pomezí Příbramska a Berounska si postavili unikátní přírodní koupaliště. Obrovský zájem návštěvníků ukazuje, že lidem se tento styl koupání líbí. Přestože okolí samotného koupaliště ještě připomíná staveniště, přestože převlékárny ani toalety neodpovídají moderním standardům, za koupáním do Jinců jezdí denně na dvě stovky lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koupací biotop v Jincích

Koupací biotop v Jincích | Foto: Petr Kološ

V Jincích stojí odborně řečeno koupací biotop. Nic podobného ve Středočeském kraji zatím nelze nenajít.

„Před dvěma nebo třemi lety jsem chytil tuhle informaci na internetu a v loňském roce jsme měli dotaci ze státního fondu životního prostředí na rekonstrukci zeleně v Jincích a v té partě lidí, kteří tady pracovali v té zeleni, jsem našel člověka, který tyto koupaliště staví,“ popisuje genezi koupaliště starosta Josef Hála z KSČM.

O prostor pro koupání se zajímal proto, že v Jincích byly v tomto směru dlouhodobě problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koupací biotop v Jincích navštívil s mikrofonem Petr Kološ

„Měli jsme tady 30 nebo 40 let staré koupaliště, takové klasické z panelů. Voda musela pořád protékat z Ohrazenického potoka, protože se nám pravidelně stalo, že nám do koupaliště vlítly nějaké fekálie ze septiků. A tak jsme třeba dvakrát za léto koupaliště vypouštěli,“ dodává starosta.

Původní koupaliště se pak stalo nevyhovujícím i v ekonomickém směru. Řešením se ukázal právě koupací biotop. Nejenže vyšel obecní pokladnu jen zhruba na milion, ale finančně nenáročný by měl být i jeho provoz: voda se totiž čistí v zásadě sama.

Do původního koupaliště tak obec navezla asi ze dvou třetin štěrk a další zavážecí materiál. Nové koupaliště pak odborníci zakryli speciální plachtou a navezli kačírek, ve kterém je vysázená zeleň.

„První rozbory, které máme po začátku provozu, jsou úplně fantastické, i když rostliny nejsou v podstatě ještě ani rozrostlé. Sám tomu nechci ani věřit, abych vám pravdu řekl. Měl jsem z toho hrozný strach,“ neskrývá své nadšení Josef Hála.

Starosta měl obavy zejména proto, že kdyby koupaliště, jaké v kraji ještě nestojí, nefungovalo, byla by to pochopitelně značná potíž.

Koupací biotop v Jincích | Foto: Petr Kološ

„Voda, která se vrací do koupací zóny, protéká mezi rostlinami a ty rostliny vodu čistí. Zrovna dnes jsme tu měli kontrolu z hygieny a byli spokojení jak s kvalitou vody, tak s celým prostředím,“ pochvaluje si starosta.

Neznalí návštěvníci sice budou trochu překvapení z okolí koupaliště - toalety i převlékárny jsou dosti improvizované a kolem vody zatím nedorostla tráva, ale celodenní vstupné zde vyjde na dvacet korun, stejně jako pivo nebo dva bramboráčky.

„Až skončí sezona, tak bychom ještě dokončili terénní úpravy a hlavně bychom chtěli, jestli se povede, založit tady příští rok malé dětské hřiště a vedle koupaliště máme skatepark, tak doplnit i ten,“představuje své plány starosta Hála a pochvaluje si i vloni vybudované beachvolejbalové hřiště.

Koupaliště přiléhá k místnímu fotbalovému hřišti. I proto starosta plánuje, že na rozhraní obou míst postaví budovu s novým zázemím. Využívat ho budou jak fotbalisté, tak plavci. Posléze by tedy zmizela i ona obstarožní unimo buňka s občerstvením, stejně jako staré záchody a převlékány.

Petr Kološ, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme