Jindřichohradečtí vojáci poděkovali městu za podporu při misi v Afghánistánu

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka převzal od jindřichohradeckých vojáků pamětní medaili. Vojáci ji udělili městu za podporu, kterou radnice nabídla nejen jim, ale hlavně jejich rodinám po dobu, kdy působili v Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu byl při raketovém útoku na základnu Shank v provincii Lógar těžce zraněn český voják | Zdroj: ČTK

„Předával jsem pamětní medaili první jednotky MAT Lógar, která byla v rámci mise ISAF vyslána k plnění úkolů v provincii Lógar na území Afghánistánu. Byl to vojenský poradní tým, který byl přičleněn k afghánskému praporu a pomáhal jim jak v rámci běžného života, tak při plánování a řízení operací,“ říká velitel jednotky Přemysl Tuček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřichohradečtí vojáci poděkovali městu za podporu při misi v Afghánistánu. Více reportérka Lucie Hochmannová

Podpora Jindřichova Hradce měla pro vojáky velký význam. Devadesát procent z nich totiž bylo právě ze 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci. V Lógaru působili od března do října 2013.

„Když jsme odjížděli po stmelovacím výcviku, pan starosta navštívil a vyjádřil podporu města naší jednotce, že je připraven on i město jako takové pomoci všem rodinným příslušníkům v případě jakýchkoli problémů. Můžu říct, že to přineslo velký klid pro naše vojáky, aby mohli plnit úkoly v zahraničí. Sedm měsíců necháváte rodinné příslušníky na území republiky, vy jste v Afghánistánu a je třeba vyřešit soustu věcí, které se nedají vyřešit po telefonu,“ objasňuje Přemysl Tuček, proč se vojáci rozhodli medaili udělit.

Jak dodává, naštěstí zůstalo jenom u vyjádřené podpory. „Měli jsme veliké štěstí, že jsme nemuseli řešit žádný extrémní případ. Bylo několik problémů, úmrtí v rodině, ale to se obešlo bez pomoci města, i když pan starosta byl samozřejmě připraven.“

Pamětní medaile, kterou starosta Jindřichova Hradce pro město od vojáků přezval, byla vyrobena jenom ve sto kusech. Z toho 64 kusů dostali příslušníci jednotky, další vojáci rozdělili mezi příslušníky afghánského praporu a jedna zbyla na město.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme