Jiráskův Hronov se možná přestěhuje. Úroveň divadelního festivalu prý klesá

Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov se možná přestěhuje do jiného města. Přibývá totiž kritiků, podle kterých úroveň přehlídky klesá kvůli chybám organizátorů. Požadují proto změnu. Jiráskův Hronov má na východě Čech 85letou tradici a je nejstarší jak v Evropě, tak možná i na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadelní opona (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Atmosféra letošního festivalu se dá jednoznačně pojmenovat termínem Václava Havla jako blbá nálada," popisuje Lenka Lázňovská, ředitelka Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS).

To je organizace zřízená ministerstvem kultury, která Jiráskův Hronov spolupořádá a spolufinancuje. Hlavním garantem je ale město, které čelí stále hlasitější kritice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiráskův Hronov se možná přestěhuje. Úroveň divadelního festivalu prý klesá. Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Plecháček

„Jsou to výhrady divadelní veřejnosti. Objevilo se to i na naší činoherní radě, kde jsou divadelníci, kteří na Hronově byli, takže to zdaleka nejsou jen výhrady naší organizace," dodává Lázňovská.

Podle ní má hronovská přehlídka amatérského divadla celou řadu problémů. Chybí jí komorní scéna nebo společný prostor pro divadelníky.

Aktuálně největším problémem je ale nedostatečná ubytovací kapacita. Většina účinkujících tak letos musela dojíždět do nedalekého Náchoda.

„Potřebovali bychom asi 150 až 200 míst tady v Hronově. Jako malé město si nemůžeme dovolit, abychom na deset dní v roce vystavěli kapacitu pro takový počet lidí. Po zbytek roku bychom pro to nenašli uplatnění,“ říká starostka Hronova Hana Nedvědová z hnutí Patrioti a dodává:

„Sázíme na to, že nám pomohou lidé a nabídnou ubytování v soukromí. Snažíme se hledat i nová místa například na zimním stadionu.“

Změny nejdříve v roce 2017

Problémy s ubytováním podle starostky město skutečně vnímá. Další kritiku ale Nedvědová odmítá, nespokojení prý byli pouze jednotlivci.

„Když někdo účelně vytahuje jen tu jednu naši velkou slabinu a najednou všechno hází do koše, že všechno je špatně, tak si kladu otázku, proč to dělá a co za tím je. Chtěla bych vidět člověka, který by se pustil do toho, že bude festival někde jinde. Doufám, že nikdo takový není," dodává Nedvědová.

Hronov - Jiráskovo divadlo | Foto: Martin Karlík

Radnice si po letošním ročníku nechala udělat malý průzkum mezi účastníky. Většina z nich byla podle starostky Hronova s průběhem festivalu spokojená. Nevadilo jim prý ani dojíždění.

„Mám před sebou tu statistiku a 65 procent ze souborů, které jsme oslovili a které tady letos na Jiráskově Hronově byly, vyslovilo spokojenost,“ upřesňuje Nedvědová.

NIPOS si teď nechává vypracovat dvě nezávislé analýzy - jednu od katedry sociologie Univerzity Karlovy a druhou od katedry managementu Vysoké školy ekonomické. Ty budou hotové koncem února. Podle Lenky Lázňovské je tak jisté, že příští rok se ještě nic nezmění.

„Pokud dojde k nějakým změnám, budou se týkat až ročníku 2017," uzavírá Lázňovská.

Jednou z možností je podle ní to, že Jiráskův Hronov jako značka zůstane, nepůjde už ale o výběrovou přehlídku amatérského divadla, ale o běžný festival pořádaný pouze městem.

Václav Plecháček, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme