Jiří Winter Neprakta bude v nové turistické sezoně vládnout na hradě Křivoklát

Hrad Křivoklát v sobotu zahájí hlavní návštěvnickou sezonu. Zároveň otevře i novou celoroční výstavu nazvanou Neprakta na hrad! Letošní novinkou je i upravená prohlídková trasa bez průvodce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklát | Foto: Josef Šmejkal

„Pomáháme kolegyním a kolegům s úpravou hradu, interiéru, s uklízením, leštěním, smýčením a tak dále,“ popisuje vedoucí provozu na hradě Křivoklát Ladislav Adam, jak probíhají přípravy.

Na příchod návštěvníků se chystá i Galerie Lednice u dolního nádvoří. Od soboty tu bude k vidění ukázka díla karikaturisty a kreslíře Jiřího Wintera, který je známý především pod pseudonymem Neprakta.

Celoroční výstava Neprakta na hrad! ho představuje i jako fotografa a nadšence do antropologie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se hrad Křivoklát chystá na novou turistickou sezonu, zjišťovala Alena Rokosová

„Mimo jeho známých kreseb z časopisů a karikatur uvidíme i něco nestandardního, jako třeba portrét Zdislavy z Lemberka, kterou dělal podle antropologických nálezů pro vatikánskou komisi pro její svatořečení,“ přibližuje dílo kastelán Luděk Frencl.

„Vidíme třeba i rekonstrukce podoby Karla IV. podle jeho lebky nebo knížete Spitihněva, kterou si u něj zadalo Národní muzeum na konci osmdesátých let,“ dodává další zajímavosti.

Výstava ale není jedinou novinkou letošní sezony. V půlce dubna se otevře velká expozice, která má připomínat 300 let Lánské obory.

„Je to tajemná oblast, která slouží prezidentům, a běžný člověk se tam nedostane. Tak budou moct lidé nakouknout pohledem naší výstavy a dozvědět se třeba něco zajímavého ze života prezidentů, co tam dělali, co jim manželky vařily a tak dále,“ snaží se nalákat návštěvníky Frencl.

Představí se i volná prohlídková trasa, která byla zkušebně otevřena teprve loni a okamžitě sklidila úspěch u téměř deseti tisíc lidí. Proto se letos otevře už v květnu, případně během dubnových víkendů.

Navíc bude rozšířena o několik zastávek, tedy podle kastelána ještě zajímavější.

A.Rokosová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme