Jirkov zruší trolejbusy. Autobusy, které je mají nahradit, dopravní podnik zatím nemá

V Jirkově na Chomutovsku přestanou jezdit trolejbusy. Konec trolejbusové dopravy včera odhlasovali tamní zastupitelé. Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova (DPCHJ), jehož je město akcionářem, však nemá dost autobusů, kterými by trolejbusy na jejich linkách od ledna nahradil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové krátké nízkopodlažní trolejbusy pro královéhradeckou městskou hromadnou dopravu | Foto: Magdalena Vlčková

Jirkov chce zrušením trolejbusů ušetřit více než pět milionů korun ročně. Za tyto peníze chce radnice začít pracovat na alternativních druzích dopravy.

„Budoucnost bude v individuální dopravě, očekávám, že to přejde tak jako v cizině do elektrokol, elektromotorek, elektromobilů. Takže bychom se chtěli věnovat postupnému rozvoji a plánování této infrastruktury, aby Jirkov byl na to připraven,“ vysvětluje starosta Jirkova z ČSSD Radek Štejnar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rušení trolejbusů v Jirkově a budoucnost tamní dopravy se zajímal redaktor Jan Beneš

Jirkov se však musí připravit i na to, že DPCHJ nebude od ledna schopen nahradit všechny autobusy za trolejbusy.

„V této chvíli nemáme volné žádné jiné dopravní prostředky místo trolejbusů,“ říká člen představenstva DPCHJ a krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM).

„To znamená, že nastává jednání s městem Jirkov o tom, jak dlouho jsou ještě schopní trpět na svém území trolejbusy. My musíme vymyslet, z jakých prostředků a jak co nejlevněji pořídit vozy nové,“ dodává Komínek.

Jirkov chce ustanovit zvláštní skupinu, která bude s dopravcem jednat o tom, jak situaci vyřešit. Starosta Jirkova Radek Štejnar však připouští i variantu, že město vypíše výběrové řízení na jiného dopravce. A to přesto, že Jirkov je jedním ze dvou akcionářů dopravního podniku.

„První fáze je taková, že na tom začínáme pracovat s Dopravním podnikem měst Chomutova a Jirkova. Pokud uvidíme, že to není v jejich možnostech, tak až jako krajní mez by bylo vypsání výběrového řízení na dodavatele těchto služeb,“ upřesňuje Štejnar.

Audit, který si dopravní podnik sám nechal vyhotovit, jasně říká, že trolejbusy jsou prodělečné a mělo by se od nich upustit. Samotný dopravce zřizovaný Chomutovem a Jirkovem však takový krok udělat nemůže.

Jirkov se už k trolejbusům vyjádřil. Zastupitelé v Chomutově budou o trolejbusové dopravě jednat v pondělí 11. dubna.

Jan Beneš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme