Jízdárna teplického zámku si připomíná napoleonskou dobu

Napoleonskou dobu připomíná výstava v jízdárně teplického zámku. Císařovo vojsko porazily 31. srpna 1813 u Chlumce na Ústecku armády Ruska, Pruska a Rakouska. Právě v Teplicích panovníci před dvěma sty lety podepsali spojenectví proti Napoleonovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Napoleon tehdy do Teplic nedošel, místní kníže Karel Josef Clary-Aldringen se s ním ale setkal už v roce 1810 ve Francii. Podle kurátorky Bohuslavy Chleborádové o tom napsal své ženě Luise.

„Clary-Aldringen si jí v tomto dopise stěžoval, že ho to nebaví, že chtěl jít na bál. A popisoval jí sarkastickým způsobem generály a celé dění kolem Napoleona a kolem lovu, který musel s císařem absolvovat. Přesto tam vlastně napsal, že je nervózní z toho, že stojí vedle něj,“ říká Chleborádová.

Také tenhle dopis je na výstavě k vidění, stejně jako zápisky básníka Johana Wolfganga Goetheho, který byl v lázních od konce dubna do půlky srpna 1813. Samotnou bitvu u Chlumce připomínají také zbraně, uniformy nebo běžné věci vojáků, třeba tabatěrka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napoleonskou výstavu v Teplicích přiblížila Gabriela Hauptvogelová

„Mezi nálezy je i houska, která byla údajně upečena v roce 1813 pro vojáky, kteří v bitvě u Chlumce bojovali. Je to vlastně poslední houska uchovaná na památku po té bitvě v pekárně v Krupce, která pekla pečivo pro vojáky ubytované v Sobědruhách na statku,“ objasnila kurátorka Pavlína Boušková.

Obě autorky výstavy chtěly připomenout nejen válečné události, ale také celou dobu. V jízdárně se tak setkáte s empírovým nábytkem nebo oblečením. Teplice sehrály velkou historickou úlohu i pár dní po bitvě. 9. záři tam byla podepsaná nová rakouko-pruská a rakousko-ruská smlouva.

„Čili celé zraky Evropy se upínaly na Teplice, protože to byl takový předstupeň slavné bitvy u Lipska, bitvy národů, a potom i Vídeňského kongresu a Svaté aliance,“ vysvětluje Chleborádová.

„V zámeckých sbírkách, kde sídlí teplické muzeum, se dochoval stůl, který se po válce někam ztratil. My jsme jen chtěli evokovat atmosféru tří významných mužů, kteří podepisovali smlouvu, která ovlivnila dění v celé Evropě,“ dodává.

Velké vítězství u Chlumce lidé slavili i před sto lety, jak je vidět na mnoha fotografiích. Výstava v zámecké jízdárně potrvá až do konce září.

Gabriela Hauptvogelová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme