Jizerské hory jsou přeplněné, ve stopách na magistrále je často tlačenice

Představte si, že je sobota, máte volno, krásně svítí slunce a všude je dostatek sněhu. Vyrazíte si tedy do Jizerských hor, abyste tam relaxovali aktivním odpočinkem. Když se ale vydáte do bílé stopy na Jizerské magistrále, zjistíte, že žádný relax nebude. Naopak vás čeká stres a všude kolem stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní Jizerské hory (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

„Jizerské hory jsou přetížené, není kde zaparkovat, už to v podstatě není žádná relaxace,“ zlobí se paní Eva z Liberce, která jezdí do Jizerek na běžky už desítky let.

Dřív to milovala, teď ji to ale přestalo bavit. Prodírat se mezi davy běžkařů ji nebaví. A není zdaleka jediná, kdo si na přeplněné hory stěžuje. Jenže co se s tím dá dělat? Řešením by podle některých lyžařů bylo zpoplatnit Jizerskou magistrálu, což by pomohlo provozovateli i běžkařům.

„Já bych viděla účel toho poplatku taky částečně v tom, aby se omezil počet lidí v Jizerských horách, protože ta situace už začíná být řekla bych neúnosná a spoustu lidí už v tom nevidí přínos, když tam jede a musí se tam prodírat mezi davy lyžařů,“ říká Hana Nováková, lyžařka a také ekonomka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Jizerských horách je přeplněno, čím dál více lyžařů chodí na běžky večer

„Volila bych třeba takovou výši, která by mohla počet lyžařů snížit, na druhou stranu občané z nižších příjmových skupin by se na lyže tím pádem nedostali, byli by z toho vyloučeni, což by určitě nebylo správně,“ dodává ale vzápětí.

Má tedy vůbec tenhle problém řešení? Jeden tip má pro běžkaře, kteří nemají rádi davy, Jana Lhotová, ředitelka Jizerské OPS, která provozuje Jizerskou magistrálu.

„Hory jsou o víkendech přeplněné, je to dáno především blízkostí dvou velkých měst, Liberce a Jablonce, a je sem také dobrá dostupnost z Prahy, to sem táhne spoustu běžkařů. Lepší je, když lyžaři přijedou ve všední den, hodně se také rozmáhá to noční lyžování s čelovkou.“

Na běžky začala jezdit po setmění také paní Radka.

Běžkaři (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

„My jsme jezdili začátkem zimy odpoledne po práci, aby bylo tam hrozně lidí, stopy byly rozbředlé a nás to tam nebavilo. Tak jsme začali jezdit s přítelem večer. Vybavíme se čelovkama a jezdíme po tmě, ale řekla bych, že už se to dost rozkřiklo a že tam je už i večer dost lidí.“

Slova lyžařky Radky potvrzuje i Jana Lhotová z Jizerské OPS.

„Rozmáhá se to, my už pět let konáme i závod právě pro příznivce tohoto nočního lyžování. Lidé si to oblíbili, protože jedete v horách většinou sám nebo potkáte jenom pár lidí, s čelovkou, je to taková romantičtější vyjížďka. A pro ty, co chtějí honit nějaké tréninkové časy, je určitě lepší, když jdou takhle večer, protože mají prostor.“

Jezdit se dá v noci po celé Jizerské magistrále s čelovkou. Kdo se třeba do lesa po setmění bojí, může využít osvětleného okruhu na stadionu v Bedřichově.

Tereza Jelínková, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme