Jižní Morava se připravuje na příliv uprchlíků. Zasedla bezpečnostní rada kraje

Jihomoravský kraj se připravuje na možnou migrační vlnu. Dnes se sešla bezpečnostní rada kraje spolu se zástupci obcí s rozšířenou působností, kteří dostali za úkol prověřit možnosti případné pomoci uprchlíkům. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD se připravuje také policie, která by v budoucnu mohla povolat další síly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. Sjezd ČSSD v Praze, Michal Hašek | Foto: Filip Jandourek

„Tak aby lidé neměli obavu, že ta věc bude řešena na úkor běžné práce policie, a aby se neobávali nějakého zhoršení bezpečnostní situace sekundárně díky tomu, že se jako priorita číslo jedna řeší migrace,“ řekl Hašek.

Rada nyní prověřuje kapacity nemocnic i sociálních zařízení v regionu a hledá objekty, které by v budoucnu mohly být využity jako záchytná centra pro uprchlíky.

Na jižní Moravě letos policie zadržela zhruba 850 běženců, což je o čtyřikrát více než počet zajištěných uprchlíků v loňském roce. Část z nich je umístěna v zařízení ministerstva vnitra v Zastávce u Brna.

„Jižní Morava je v rámci ČR vstupní branou pro běžence. Proto musíme být na jejich příliv připraveni, i když nevíme, kdy může nastat,“ uvedl hejtman pro ČTK.

Zdůraznil, že policie podle jeho informací již zareagovala na zvýšený počet běženců v kraji. V souvislosti s tím doplnil, že opatření byla přijata tak, aby nebyl oslaben výkon běžné hlídkové služby v terénu, a v případě krize počítají s tím, že by s udržováním pořádku v souvislosti s běženci dohlíželi v regionu také vojáci.

Bezpečnostní rady kraje se účastnili také tajemníci všech 21 regionálních bezpečnostních rad, které jsou v Jihomoravském kraji. Jedním z témat jednání byla i diskuse o případné integraci cizinců.

ČTK, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme