Jména libereckých signatářů Charty 77 nově připomíná tramvajová zastávka

Liberecká tramvajová zastávka „Rybníček“ nově vzdává hold libereckým bojovníkům proti komunismu, kteří podepsali Chartu 77. Slavnostního odhalení památníku se dnes zúčastnili představitelé města i kardinál Dominik Duka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecká tramvajová zastávka Rybníček nově vzdává hold libereckým signatářům Charty 77 | Zdroj: ČTK

Název zastávky „Rybníček“ se nově rozšiřuje na „Rybníček – René Matoušek a další liberečtí signatáři Charty 77“.

„René Matoušek byl podle svědectví a podle kolegů v dopravních podnicích takovou nejvýraznější postavou toho libereckého undergroundu – se všemi klady i zápory. Tak jsme ho vybrali jako jméno pro tuto zastávku,“ uvedl primátor Liberce Tibor Batthyany (ANO).

Zároveň je u zastávky pamětní tabule se jmény všech 29 Liberečanů, kteří pod dokument kritizující nedodržování lidských práv v socialistickém Československu připojili svůj podpis.

Kardinál Dominik Duka při dnešním odhalení památníku připomněl, že podpis charty byl projevem odvahy.

„Můžeme říct, že velká část společnosti rezignovala. A kdo rezignuje a řekne si, že komunismus bude na věčné časy, tak prohraje. A Charta pod sebe jaksi shromáždila lidi, kteří dokázali zvednout hlavu a říct: Ne, my budeme dál o svoji svobodu a budoucnost zápasit. A to, myslím, je to podstatné,“ poznamenal Duka.

Liberecká tramvajová zastávka Rybníček nově vzdává hold libereckým signatářům Charty 77. Slavnostního odhalení památníku se zúčastnil i kardinál Dominik Duka | Foto: Šárka Škapiková

ČRo, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme