Josef Škvorecký bude mít v Náchodě bustu, lavičku i stezku

Lidé v Náchodě včera večer vzpomínali na českého spisovatele, nakladatele a esejistu Josefa Škvoreckého. V náchodském divadle byla také odhalena Škvoreckého busta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Škvorecký | Foto: Jiří Hůlka

„Je mě to milé, že si můžu vzpomenout na pana Škvoreckého. Ještě si pamatuju, když on tady byl. Je to pro mě velmi milá záležitost,“ říká Eva Kosinová, která v Náchodě nevynechala ani jednu z porevolučních návštěv Josefa Škvoreckého.

Stejně jako ona si přišly na světově uznávaného spisovatele vzpomenout desítky lidí. Mezi nimi i Škvoreckého spolužák z gymnázia - hudební skladatel Jaroslav Celba. Právě on byl předlouhou postavy Harýka v knize Zbabělci.

„Pro dnešek ti chci vzkázat: co jsme spolu prožili, se mi bude líbit až do konce života. A nejen mně, ale i tisícům čtenářům na celém světě,“ zavzpomínal Jaroslav Celba ve svém projevu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru vzpomínání na Josefa Škvoreckého při příležitosti odhalení jeho busty v náchodském divadle zachytil reportér Českého rozhlasu Ondřej Vaňura

Blízko k Josefu Škvoreckému měl i režisér Petr Kaňka, který o něm natočil dokument Gentleman Josef Škvorecký. Film měl v roce 2010 předpremiéru právě v náchodském divadle.

„Josef Škvorecký je gentleman. Je to velice konzervativní pán přátelské povahy a člověk, který si rád povídá. To si všechno odnáším jako dobré vzpomínky,“ řekl Petr Kaňka.

Osobnost Josefa Škvoreckého v Náchodě nově připomíná i jeho busta. Na té začal místní výtvarník Jindřich Roubíček pracovat před deseti lety, kdy mu spisovatel stál modelem.

„Byl velice trpělivý a velice zábavný. Příjemná práce, rád na to vzpomínám,“ uzavírá vzpomínání Jindřich Roubíček.

Busta bude stát v městské knihovně. Kromě ní chce radnice nechat zhotovit i tzv. Lav ičku Josefa Škvoreckého. Ta by měla být umístěna v centru Náchoda a měla by na ní sedět socha spisovatele v životní velikosti.

V plánu je i stezka Josefa Škvoreckého. V Náchodě si tak svého nejslavnějšího rodáka budou připomínat i nadále.

Ondřej Vaňura, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme