Jubilejní velehradské slavnosti letos zřejmě čeká rekordní návštěvnost

Až třikrát více návštěvníků očekávají na letošní Hlavní pouti a Dnech lidí dobré vůle ve slováckém Velehradu. Oslavy 1050. výročí příchodu Cyrila a Metoděje připadají tradičně na první červencový týden a běžně je navštíví zhruba 30 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liturgický průvod při slavnosti sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě 5. 7. 2011 | Foto: ČBK

Starosta Velehradu Stanislav Gregůrek z ODS musí mimo jiné připravit více parkovacích míst. „Už před několika lety se podařilo zajistit uzavření obchvatu, kde lidi můžou bezplatně parkovat a kyvadlovou dopravou ČSAD se přemísťují tam a zpět na Velehrad,“ říká Gregůrek a pokračuje:

„Velehrad má určitou kapacitu - to je ta velká louka před klášterní zdí a kromě toho, ještě po dohodě se starostou Starého Města, umožňuje použít sportovní plochy vedle obchvatu Starého Města. A budeme hledat další a další plochy ve Starém Městě. Pokud přijede papež, tak to bude určitě plné.“

Zlínský kraj se totiž nevzdává naděje na papežskou návštěvu jubilejních oslav příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Stejně jako jeho předchůdci, i novému papeži Františkovi poslali zástupci samosprávy pozvánku na historicky největší pouť do slováckého Velehradu.

Na Velehrad dorazily tisíce poutníků | Foto: Roman Verner

Generální vikář Arcibiskupství olomouckého Josef Nuzík ale upozorňuje na možnou kolizi s jinou akcí.

„Je tam v červenci velké světové setkání mládeže v Brazílii v Riu de Janeiro. Takže toto je trošku takové, kolik papež bude mít sil. Zatím s apoštolskými cestami nemá vůbec žádnou zkušenost na té rovině hlavy katolické církve,“ soudí Nuzík.

Tradiční součástí velehradských slavností je i Koncert lidí dobré vůle. Ten má letos odrážet slavnostní jubilejní ráz ročníků a zaměří se na klasickou a lidovou hudbu.

Hudba má spojovat

Organizátor akce Josef Kořenek pozval na první červencový týden hudebníky, jejichž tvorba má odrážet duchovní a mezinárodní propojení s Velehradem.

„Jedná se o Filharmonii Bohuslava Martinů ze Zlína, sbor Stojanova gymnázia z Velehradu, Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Nám se podařilo taky v letošním roce oslovit jednoho z nejvyhledávanějších italských barytonových zpěváků, jehož jméno upřesním během příštího týdne,“ popisuje Kořenek a dodává:

„Oslovujeme dalšího interpreta jak z České republiky, tak z východních zemí - pravděpodobně z Ruska, aby celý koncert by adekvátní a harmonický a mohly se propojit jak východní, tak západní kulturní směry.“

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme